fot. nadesłane

W 2009 roku Oddział ZK-P w Baninie powołał dziecięcy zespół folklorystyczny pod nazwą „Kaszëbsczé nótczi” nawiązującą do dawnego zespołu funkcjonującego przy SP w Banini. W 2012 roku zespół otrzymuje nazwę „Mùlczi”.

fot. nadesłane

Jako że jego próby odbywają się w Miszewie, do nazwy „Mùlczi” można także dodawać człon „z Miszewa”. Poprawny zapis rozszerzonej wersji to: „Mùlczi” z Miszewa. Wcześniejsza nazwa przeniesiona z poprzedniej – niestety, już nieistniejącej – grupy, która na początku 90-tych lat ubw. działała w Baninie. Pierwsze próby reaktywacji zespołu podjęto właśnie tam. Niestety, bez skutku. Z kolei w Miszewie udało się dzięki przychylności dyrekcji szkoły oraz aktywności dzieci i rodziców.

– Pragniemy, by nazwa „Kaszëbsczé nótczi” za jakiś czas odżyła znów w Baninie. Będzie tam budowana nowa szkoła. Może wówczas będą odpowiednie warunki, by dawny zespół mógł na nowo zaistnieć i odnosić sukcesy. Tymczasem grupa z Miszewa jest już całkiem odrębną formacją, dlatego otrzymuje nową nazwę. A „mùlk” to przecież ukochana osoba – wyjaśniał Eugeniusz Pryczkowski podczas uroczystości zatwierdzającej ten fakt powiązanej z koncertem zespołu. Spotkanie to nie mogło odbyć się gdzie indziej, jak w restauracji „Mùlk”. Zbieżność tychże nazw nie jest przypadkowa. Wszystkie są rezultatem wspólnej myśli działaczy z Banina. Właścicielem restauracji jest Dariusz Labudda – członek Zarządu oddziału, który jest jednym ze sponsorów strojów kaszubskich dla zespołu.

– Często bywam na różnych występach nie tylko kaszubskich grup. Muszę jednak stwierdzić, że ten występ malutkich dzieci podoba mi się najbardziej – stwierdził w rodzimym kaszubskim języku prof. dr hab. Stanisław Wrycza, kierownik Katedry Informatyki Ekonomicznej Uniwersytetu Gdańskiego, znawca języka angielskiego. Prof. Wrycza jest absolwentem Liceum Pedagogicznego w Żukowie. Pochodzi ze Stężycy.

Próby „Mùlków” odbywają się regularnie od ponad roku w Szkole Podstawowej im. Jana Trepczyka w Miszewie. Z uczniów tej szkoły rekrutuje się znaczna większość członków grupy. Są także pojedynczy uczniowie z Banina oraz Chwaszczyna. Zajęcia prowadzą Krystyna i Katarzyna Zalewskie. Kierownikiem zespołu jest Elżbieta Pryczkowska – nauczycielka języka kaszubskiego w tejże placówce. Prezes oddziału Witold Szmidtke w podziękowaniu za trud, który podejmują, wręczył im pierwsze egzemplarze nowej książki o tytule „Leksykon Ziemi Żukowskiej” związanej z 800-leciem Żukowa. Wydawcą publikacji również jest oddział w Baninie, który zrealizował to zadanie dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Żukowie. Uroczystość była okazją do pierwszej prezentacji tego dzieła zawierającego 154 hasła o wybitnych i znanych postaciach, wydarzeniach historycznych, zabytkach architektonicznych itp. Ziemi Żukowskiej. Autorem publikacji jest Eugeniusz Pryczkowski.

Jan Dosz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.