fot. nadesłane

Od kilku lat uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Trepczyka w Miszewie pomagają potrzebującym. Co roku uczniowie szóstych klas przygotowują „Kaszubską Gwiazdkę”, z którą występują podczas różnych uroczystości.

fot. nadesłane

W okresie poświątecznym odwiedzają domy w Miszewie, Baninie i Pępowie kultywując tradycję kolędników. Teksty i kolędy są wyłącznie w języku kaszubskim. Jest to szczególnie atrakcyjne dla nowych mieszkańców Banina, którzy w niewielkim stopniu rozumieją ten język. Szczególnie cenią sobie, że rodowici mieszkańcy tej ziemi mają swoje korzenie,  pielęgnują je i dzielą się nimi z  innymi.

Młodzież odwiedziła również przedszkole „Tęczowa przygoda” i Dom Seniora „Dąbrówka”, gdzie jedna z pań pensjonariuszek gorąco podziękowała młodym aktorom, za piękną prezentację kaszubskich tradycji. Szczególnym przeżyciem były odwiedziny koleżanki Hanny Petertil, która zmaga się z  ciężką chorobą. Mama Hani przyjęła grupę z wielkim uśmiechem i sympatią.  Uczniowie pokazali Hani przedstawienie i przekazali skromne wsparcie finansowe wraz z kaszubskimi gadżetami.

fot. nadesłane

-To spotkanie zostanie w naszych sercach i umysłach na zawsze – mówiła uczennica Martyna Podleś – Cieszę się, że mogliśmy pomóc naszej koleżance. A „Gwiazdka”, to najwspanialsza lekcja języka kaszubskiego.

Cała akcja była możliwa dzięki wsparciu rodziców, którzy swoimi samochodami przewieźli uczniów w różne miejsca. Za tę pomoc serdecznie dziękujemy.

Elżbieta Pryczkowska

 

1 KOMENTARZ

  1. Cenie i popieram inicjatywy związane z kaszubskimi Gwiozdkama. Razem z uczniami przygotowujemy kaszubskich przebierańców i prezentujemy w nas ym środowisku szkolnym i lokalnym. Super sprawa. Gratuluje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.