fot. Urząd Morski w Słupsku

Cztery foki szare zostały wypuszczone do Bałtyku na plaży w Słowińskim Parku Narodowym. Wśród fok są trzy samce urodzone w fokarium Stacji Morskiej w Helu – Laskorn, Lubek i Lugier oraz foka z oliwskiego ogrodu zoologicznego o imieniu Aron.

fot. Urząd Morski w Słupsku

Dzięki specjalnym nadajnikom zakupionym w ramach projektu prowadzonego przez WWF Polska we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim przez siedem miesięcy za pośrednictwem specjalnej mapy dostępnej na stronie wwf.pl i fokarium.pl będziemy mogli śledzić ich wędrówki. Nadajniki odpadną wraz ze zmianą sierści przez te zwierzęta. Śledzenie foczych wędrówek jest bardzo ważnym źródłem wiedzy o tempie i kierunkach ich przemieszczania się oraz o wyborze siedlisk.

Dzięki danym z ostatnich lat wiemy, że szczególnie ważnym miejscem dla fok są piaszczyste wysepki w rejonie Ujścia Wisły. W tym miejscu regularnie jest obserwowane stado fok. Zwierzęta wybrały ten zakątek z powodu jego izolacji od stałego lądu. Dzięki temu mogą one tam spokojnie odpocząć, nie niepokojone przez ludzi.

fot. Urząd Morski w Słupsku

Liczebność fok w ciągu ostatnich 25 lat znacznie wzrosła jednak wciąż jest to ¼ szacowanego stanu liczebnego gatunku z początku ubiegłego wieku. Stopniowy powrót zwierząt w rejon polskiego wybrzeża zawdzięczamy działaniom państw nadbałtyckich, które podpisały Konwencję Helsińską mającą na celu m.in. odtwarzanie i ochronę naturalnej bioróżnorodności naszego morza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.