fot. Jan Dosz

W dniach od 4 do 6 maja odbyła się wanoga norbertańska. Na na jej trasie znalazło się Strzelno na Kujawach skąd do Żukowa sprowadzono norbertanki, Witów z dawnym klasztorem norbertańskim, Licheń, Góra św. Anny, Częstochowa, Włocławek.

fot. Jan Dosz

Organizacją zajął się Oddział ZK-P w Baninie wspólnie z Klubem Kaszubów w Wielkim Kacku. Wycieczka przyniosła wiele wspaniałych przeżyć oraz wiedzy na tematy związane z przeszłością norbertańską Żukowa oraz sanktuariów w Polsce. Niektórzy swe zadowolenie podkreślali wdzięcznością.

– Za przyjęcie nas do grona pielgrzymów, a przede wszystkim za życzliwość i gościnność w trakcie pielgrzymowania do miejsc Matki Chrystusa składamy serdeczne podziękowania i wyrazy wdzięczności – stwierdzili Barbara i Marian Szczodrowscy. Marian jest profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, wybitnym germanistą, który równie pięknie mówi po kaszubsku.  Oboje zawsze chętnie biorą udział w wyprawach organizowanych przez O/ZKP w Baninie.

Wycieczka była czasem intensywnych warsztatów na tematy kaszubskie, zwłaszcza dotyczące norbertańskiej przeszłości Żukowa, ale także kultury kaszubskiej. Prowadzili je Elżbieta Pryczkowska oraz małżeństwo Jadwiga i Andrzej Kaszubowscy z Wielkiego Kacka. Oczywiście, zwiedzanie sanktuariów sprzyjało też zadumie religijnej. Śpiewano kaszubskie pieśni religijne, odbywały się także modły, również w intencji ludzi zasłużonych dla Kaszub.

– Nigdy nie spodziewałem się, że moja aktywność w ZKP będzie kiedyś w taki wzruszający sposób nagrodzona – napisał były prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego prof. Brunon Synak, o którego zdrowie modlono się w czasie wycieczki.

Wanoga jest corocznym przedsięwzięciem kulturowo – integracyjnym banińskiego oddziału ZK-P. Po raz pierwszy trwała aż trzy dni. Przed dwoma laty zwiedzano Berlin i Pomorze Zachodnie. Wówczas starczyły dwa dni. W pozostałych latach były to jednodniowe wyprawy po Kaszubach. Co będzie w przyszłym roku – czas i pomysły Członków ZKP pokażą.

Jan Dosz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.