fot. E. Pryczkowski

W Miszewie odbył się V Wojewódzki Konkurs Pieśni im. Jana Trepczyka.  Zgodnie z regulaminem adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, którzy prezentują na nim dwa utwory w języku kaszubskim, w tym jeden patrona szkoły, Jana Trepczyka.

fot. E. Pryczkowski

V Wojewódzki Konkurs Pieśni im. Jana Trepczyka odbył się 10 maja w Miszewie. – Naszym celem jest propagowanie piosenek Trepczyka, który już dawno temu wyrażał życzenie, by kaszubszczyzna wkroczyła do szkół. U nas wszystkie dzieci uczą się tego języka – mówiła podczas powitania dyrektorka szkoły Dorota Richert.

Potwierdzeniem tego stwierdzenia był występ zespołu „Kaszëbsczé nótczi – Mùlczi”, który funkcjonuje przy Zrzeszeniu Kaszubsko – Pomorskim w Baninie, ściśle współpracującym z miszewską szkołą. Obie instytucje są organizatorami konkursu.

Tradycyjnie wystąpili uczniowie z Banina, Miszewa, Żukowa, Przodkowa i innych ościennych szkół. Po raz pierwszy pojawili się też reprezentanci z Gdańska. Najczęściej wykonywanym utworem była „Majewô wanoga” Trepczyka.

Po oficjalnej części, wystąpili uczniowie z Miszewa z przedstawieniem teatralnym oraz Towarzystwo Śpiewacze im. Jana Trepczyka z Wejherowa, które zaprezentowało pieśni patrona.

KATEGORIA „0”- I,
I miejsce Aleksandra Biłanicz z Banina,
II miejsce Michał Galiński z Przodkowa,
II miejsce Kacper Wandtke z Miszewa.
III miejsce Seweryn Cybulski z Dzierżążna,
III miejsce Natalia Pienczke, Mateusz Frankowski z Gdańska,

KATEGORIA II-III,
I miejsce Zuzanna Banasik z Dzierżążna,
II miejsce Anna Fopke z Dobrzewina-Karczemki,
III miejsce Stanisław Wangler z Miszewa,
Wyróżnienie Marta Dąbrowska, Magdalena Mazurek z Żukowa,

KATEGORIA IV-VI,
I miejsce Paulina Chobot z Żukowa,
II miejsce Beata Bach z Banina,
III miejsce Dawid Klawiński z Miszewa.

Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy i drobne upominki. Relację z konkursu (wraz ze zdjęciami) można też przeczytać na stronie spmiszewo.republika.pl

Eugeniusz Pryczkowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.