fot. Baltops 2010/www.baltops.mw.mil.pl

Od 1 do 4 czerwca w Gdyni prowadzone będą międzynarodowe manewry morskie „Baltops”. Prawie 30 okrętów reprezentujących bandery 12 państw weźmie udział w ćwiczeniach.

fot. Baltops 2010/www.baltops.mw.mil.pl

Podczas międzynarodowych ćwiczeń na morzu „Baltops”mieszkańcy i turyści będą mogli nie tylko zobaczyć, ale i zwiedzić większość okrętów uczestniczących w manewrach. Okręty udostępnione będą do zwiedzania w niedzielę 3 czerwca 2012, zarówno w Basenie Prezydenta, jak i Porcie Wojennym Gdynia Oksywie. Manewry morskie „Baltops” organizowane są od 1972 r. na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantycki. W 1993 r. zaproszono nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polskę. Od tamtej pory manewry organizowane są w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju.

fot. mat. prasowe: Jeden z planów cumowania

 Scenariusz tegorocznego ćwiczenia „Baltops” dotyczy fikcyjnej sytuacji i fikcyjnych państw. Zakłada kryzys lokalny na morzu i na lądzie. Zaistniała sytuacja powoduje przyjęcie rezolucji przez Organizację Narodów Zjednoczonych, wynikiem której ma być przywrócenie pokoju i stabilizacji w regionie. Wokół spornych terenów ustanowiona zostaje wyłączna strefa bezpieczeństwa, niedostępna dla żeglugi, a siły ONZ zostają upoważnione do podjęcia odpowiednich działań, m.in. niedopuszczenia do wspierania terrorystów oraz prowadzenia akcji wymuszania pokoju.

Galeria

fot. Okręty 12 państw, które zacumują w Gdyni/www.baltops.mw.mil.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.