fot. Mistrzostwa 2011/GOK Somonino

Już po raz szósty w Ostrzycach odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki „Kaszëbskô Pipa”. Nad pięknym Jeziorem Ostrzyckim u podnóża góry Wieżycy  nie zabraknie też pysznych specjałów kuchni i muzyki kaszubskiej.

fot. Mistrzostwa 2011/GOK Somonino

Celem imprezy, która odbędzie się 19 maja, jest propagowanie kultury palenia, zachowania dziedzictwa kulturowego Kaszub oraz promocja regionu, a szczególnie gminy Somonino. Pipa to po kaszubsku fajka. Mistrzostwa wygrywa ta osoba, która pali najwolniej. Zawody odbywają się pod okiem trenera. Zawody przebiegają w 2 kategoriach: palenie w fajce glinianej, kaszëbskô pipa oraz palenie w fajce drewnianej, pipa z klonu. Każdy z uczestników otrzyma specjalnie przygotowane na tę okazję fajki – ceramiczną i drewnianą, 3 gramy regionalnego tytoniu oraz 2 zapałki.

 Pod wielkim namiotem biesiadnym będzie można skosztować specjałów kuchni kaszubskiej, popróbować regionalnych przysmaków, posłuchać i potańczyć przy kaszubskich melodiach oraz poznać zwycięzców w najwolniejszym pykaniu.

Na ubiegłorocznych mistrzostwach, podczas trwania imprezy można było zażyć tabaki z największej na Kaszubach, kraju a może i na świecie tabakiery. Jej wymiary to: 2 m wysokości. Tabakierę wykonali Czesław Birr z Mściszewic oraz Czesław Bielicki z Miejscowości Trzy Rzeki gm. Przodkowo. Zwycięzca 2011 roku z fajki glinianej palił ponad 30 minut, natomiast z drewnianej ponad godzinę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.