fot. archiwum MW

Załoga śmigłowca ratowniczego Anakonda  uratowała chorą kobietę, która znajdowała się na promie pasażerskim „Mein Schiff”, około 15 mil morskich na północny-wschód od Helu. Ratownicy podjęli pasażerkę na pokład, przetransportowali na ląd i przekazali służbom medycznym.

fot. archiwum MW

Do zdarzenia doszło we wtorek, 15 maja. Jednostka „Mein Schiff” zmierzała do Gdyni i znajdowała się około 15 mil morskich (28 kilometrów) na północny-wschód od Helu. – Do akcji ratowniczej skierowano śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej W-3RM „Anakonda” dyżurujący na lotnisku w Gdyni Babich Dołach. Śmigłowiec wystartował o godzinie 11:55 – informuje kmdr ppor. Piotr Adamczak z biura prasowego MW. Po 9 minutach lotu śmigłowiec osiągnął rejon akcji. Załoga „Anakondy” rozpoczęła manewr podjęcia kobiety na pokład maszyny. Na prom pasażerski zszedł ratownik pokładowy. Chora została podjęta w noszach. Lekarz na promie pasażerskim określił jej stan jako bardzo poważny.  Po podjęciu chorej, śmigłowiec rozpoczął powrotny lot w kierunku lądu. O godzinie 12:25 „Anakonda” wylądowała na lotnisku MW w Gdyni Babich Dołach. Załoga śmigłowca przekazała kobietę obsadzie karetki pogotowia.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią śmigłowce typu W-3RM „Anakonda” i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego MW dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. W tym roku była to czwarta akcja ratownicza z udziałem lotnictwa Marynarki Wojennej, podczas której ratowano życie na morzu. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 523 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 271 osobom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.