fot. PKM S.A.: nowe wizualizacje przedstawiające już prawie ostateczny wygląd wszystkich 8 przystanków PKM

Projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zostanie dofinansowany ze środków unijnych w kwocie 500 mln zł. W poniedziałek  w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku podpisana zostanie umowa na dofinansowanie.

fot. PKM S.A.: nowa wizualizacja przedstawiająca już prawie ostateczny wygląd przystanku PKM

Pomorska Kolej Metropolitalna jest największym projektem infrastrukturalnym Samorządu Województwa Pomorskiego. Do realizacji projektu Sejmik Województwa Pomorskiego powołał w czerwcu 2010 r. spółkę PKM S.A., która w ciągu dwóch lat przygotowała i uzyskała całą niezbędną do rozpoczęcia budowy dokumentację. Całkowity koszt budowy PKM ma wynieść niecałe 750 mln zł. Sam projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej podzielony został na dwie Fazy: I – przygotowanie dokumentacji i II – realizacja przedsięwzięcia. Umowę na unijne dofinansowanie Fazy I kwotą 9,6 mln zł podpisano już w październiku 2011 r. 9 maja br. Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie również wydało pozytywną opinię i zatwierdziło wniosek o dofinansowanie Fazy II na kwotą 491,3 mln zł. Całkowite unijne dofinansowanie wyniesie 500,9 mln zł.

Nowa linia połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej połączy się z istniejącą linią kolejową nr 201 Gdynia – Kościerzyna. Dzięki PKM zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni można będzie dojechać pociągiem do Portu Lotniczego w nieco ponad 20 minut. Oddanie do użytku całej nowej linii PKM planowane jest w 2015 roku.

Galeria

fot. PKM S.A.: nowe wizualizacje przedstawiające już prawie ostateczny wygląd wszystkich 8 przystanków PKM

1 KOMENTARZ

  1. Jestem zawiedziony. Wolałbym jednak o aktywizacji oryginalnych kolejek o turystycznym charakterze przykładowo Lębork – Bytów czy Lębork – Kartuzy. Czyżby z Kościerzyny aż tylu pasażerów zmierzało na lotnisko?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.