fot. GK

Trwają prace archeologiczne przy placu w centrum Lęborka. Dotychczas odsłonięto piwnice dawnych kamienic, a w nich znaleziono pozostałości warsztatu krawieckiego. Teraz badacze odkryli starsze ślady, pochodzące nawet z XVI wieku.

fot. GK

Przeszukiwany kwartał przy Placu Pokoju i ul. Armii Krajowej według przewidywań archeologów nie skrywa sensacyjnych artefaktów. Mimo to w odkopanych piwnicach odkryto zardzewiałe maszyny do szycia, nożyce i nadpalone części materiału. To prawdopodobnie pozostałości po mieszczącym się w stojącej tu w przeszłości kamienicy zakładzie krawieckim. Ciekawa jest także pordzewiała szpada paradna z XIX w, która mogła należeć do jednego z mieszkańców kamienicy. Przedmioty mogły wpaść do piwnicy i zostały przysypane gruzem w trakcie pożaru w roku 1945.

Zobacz także: Archeolodzy szukają śladów z przeszłości [ZDJĘCIA] >>

Badacze rozszerzyli swoje prace także o teren poza piwnicami. Na znajdującym się przy nich dawnym podwórku, odnaleźli coś, co może być pozostałością dawnego paleniska lub pieca. Odkopane nieopodal resztki muru wskazują, że znalezisko może pochodzić nawet z XVI w.  Pozostawało ukryte pod warstwą ziemi już w XIX w, dlatego  jest w dobrym stanie. Wewnątrz znajdowały się skorupy ceramiki.

Prace w obecnym miejscu potrwają do końca maja. Cały teren ma zostać przebadany do końca października.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.