fot. GK

Tłumy turystów i mieszkańców Pomorza oblegały przez cały długi weekend nowe muzeum nad Motławą – Ośrodek Kultury Morskiej. Chętnych było tak wielu, że z powodu tłoku na jedną z wystaw zaprzestano sprzedaży biletów.

fot. GK

Najnowszy oddział Centralnego Muzeum Morskiego to niezwykle nowoczesne muzeum zlokalizowane  nad brzegiem Motławy, tuż obok Żurawia, w sercu starego portu gdańskiego. Ośrodek Kultury Morskiej otwarto zaledwie tydzień temu. Przez cały długi weekend szturmowały go tłumy gości. W sobotę swój program poprowadziła stąd na żywo stacja TVN. Tego dnia gości było tak wielu, że można było zwiedzić tylko dwie wystawy. Na prezentację „Ludzie – statki – porty”, szczególnie polecaną dla dzieci, wstrzymano tego dnia sprzedaż biletów. Organizatorzy zabiegają bowiem o to, by na wystawie nie było nadmiernego tłoku. Znajduje się na niej ponad 60 stanowisk interaktywnych, dzięki którym dzieci mają wspaniałą okazję, by lepiej poznać zagadnienia związane z morzem. Zwiedzający mogą odbyć wirtualną podróż w batyskafie na dno oceanu, sprawdzić na czym polega praca w porcie, nadać wiadomość alfabetem Morse’a, poznać gwiazdozbiory nieba północnego, a także prowadzić zdalnie sterowane modele jachtów.

fot. GK

Niezwykle ciekawe są dwie pozostałe wystawy. „Łodzie ludów świata” przybliża wiedzę o historii i rozwoju szkutnictwa, a grupę głównych eksponatów stanowią oryginalne łodzie i tratwy z niemal każdego zakątka kuli ziemskiej, np. z Norwegii, Irlandii, Włoch, Kenii, Tanzanii, Indii, Bangladeszu, Indonezji, Wietnamu, Samoa. Towarzyszą im zabytki należące do różnych kultur ludów świata – narzędzia rybackie, naczynia, instrumenty muzyczne, modele oraz rzeźby i obrazy.

fot. GK

Na trzecim piętrze znajduje się wystawa czasowa „Zanurz się i poznaj tajemnice wraków z Bałtyku”, prezentująca bogaty dorobek Muzeum w dziedzinie archeologii morskiej i konserwacji zabytków wydobytych z dna morskiego. Nowe muzeum powstało dzięki finansowemu wsparciu  z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii oraz poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Projekt był także dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. GK

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.