fot. 36. FPFF/www.festiwalgdynia.pl

Podczas 37. Gdynia Film Festival, który rozpoczął się 7 maja i potrwa do 12 maja, będzie można nie tylko poznać wyniki konkurs o Wielką Nagrodę Złotych Lwów. Organizatorzy przygotowali bogaty program nie tylko dla „ludzi z branży”, ale również dla szerokiej publiczności.

fot. 36. FPFF/www.festiwalgdynia.pl

 Do Konkursu Głównego zgłoszono ponad 30 filmów. Wybrano 13 tytułów, które powalczą o Wielką Nagrodę Złotych Lwów. Szanse na laury będą mieli też młodzi filmowcy – najlepsza etiuda fabularna zdobędzie w Konkursie Młodego Kina Nagrodę im. Lucjana Bokińca, natomiast najlepszy film Przeglądu Polskiego Kina Niezależnego wybiorą widzowie w plebiscycie publiczności. Platynowe Lwy – nagrody specjalne przyznawane za całokształt dokonań twórczości – po raz pierwszy otrzymają nie reżyserzy, ale dwaj wybitni operatorzy – Jerzy Wójcik i Witold Sobociński.

 Festiwalowe projekcje to nie tylko konkursy, ale także pokazy w Panoramie Polskiego Kina, sekcje: „Polonica” z filmami zagranicznymi, wyprodukowanymi z udziałem polskich twórców, „Czysta klasyka” z arcydziełami rodzimej kinematografii zrekonstruowanymi cyfrowo i „Dzieła nieznane”, w której organizatorzy przypomną nieco zapomniane już filmy znakomitych reżyserów. W sekcji „Na horyzoncie: Rumunia” pokazane zostaną najciekawsze, nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach rumuńskie filmy ostatnich lat.

Na plaży miejskiej w Gdyni odbędzie się plener filmowy „Film od morza”, w tym roku pod hasłem „Fair play” o tematyce piłkarskiej, które przygotują widzów na emocje związane ze zbliżającymi się mistrzostwami Euro 2012. Projekcje o 21.30 od 9 do 11 maja. Jak co roku podczas festiwalu zaprezentowane zostaną krótkie metraże twórców związanych z Gdynią. Projekcje „Filmów z Gdyni” odbędą się 10 maja w Multikinie. Początek – godz. 13.00.

 Podobnie jak w 2011 r. widzowie będą mogli uczestniczyć w serii mistrzowskich lekcji z filmowcami Sydem Fieldem, nazywanego hollywoodzkim „guru scenarzystów” oraz znakomitym konsultantem scenariuszowym – Christophera Voglera.

 Gdynia Film Festival to także wystawy. W Teatrze Muzycznym będzie można obejrzeć „Plakaty do filmów, których nie było” autorstwa Andrzeja Dudzińskiego, który z pasją tworzy plakaty do filmów, które nigdy nie powstały, a w Muzeum Marynarki Wojennej Henryk Pietkiewicz zaprezentuje „Portrety” – kolejną już na gdyńskim festiwalu serię zdjęć osób związanych z polską kinematografią.

 Gdyński festiwal to także „Gdynia Dzieciom”, poza siedzibą festiwalu, zawita do: Elbląga, Tczewa, Lęborka i Cieplewa. Kolejnym przeznaczonym dla najmłodszych projektem jest „Uśmiechnij się”. Na specjalnej, wersji festiwalowego plakatu Marek Wysoczyński – twórca Światowego Archiwum Uśmiechów – będzie zbierał „uśmiechnięte” autografy uczestników 37. GFF, a mali pacjenci Szpitala Miejskiego w Gdyni rysować będą uśmiechy wraz z Prezydentem Miasta Wojciechem Szczurkiem i gościem specjalnym.

 Na widzów czeka także seria specjalnych pokazów filmowych oraz pierwsza edycja Gdynia Beach Polo Cup – charytatywnego meczu polo, który rozegrany zostanie na gdyńskiej plaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.