fot. blog 5minutdlaksiazki

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi włącza się do ogólnopolskiej akcji i organizuje rumskie 5 minut dla książki. Mieszkańcy Rumi będą zachęcani do wspólnego przeczytania fragmentu książki na głos. W akcji swój udział zadeklarował zastępca Burmistrza Miasta Rumi, Marcin Fuchs.

fot. blog 5minutdlaksiazki

Druga edycja akcji „5 minut dla książki”, organizowana pod hasłem „Czytamy pod chmurką” odbędzie się co najmniej w dwudziestu miastach Polski. 22 kwietnia 2012 r. o godzinie 17.00, w Światowy Dzień Książki, wszyscy miłośnicy literatury zbiorą się by zachęcać przechodniów do wspólnego przeczytania wybranego fragmentu książki oraz by zachęcać do odwiedzenia lokalnych bibliotek. Zwycięski fragment książki zgłosiła Aleksandra Zawalska-Hawel. – Gdy zastanawiałam się nad tym, jaki fragment polskiej książki moglibyśmy odczytać, najpierw przyszedł mi na myśl „Poemat o mowie polskiej”. Szybko jednak uznaliśmy, że poezja stanowi zbyt wymagającą materię literacką na potrzeby takiej akcji. Wówczas przypomniała mi się dość zabawna książka, którą czytałam jeszcze jako nastolatka – wspomina Aleksandra Zawalska-Hawel, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich. Ostatecznie w drugiej edycji odczytany zostanie wycinek z książki „Przyślę panu list i klucz” Marii Pruszkowskiej, który szybko zyskał uznanie organizatorów. – To książka, która chyba najlepiej ukazuje stosunek do literatury, jaki łączy uczestników akcji – wyznaje Kamil Świątkowski z serwisu PrzyKominku.com.

W Rumi akcję wspólne czytanie poprowadzi zastępca Burmistrza Miasta Rumi, Marcin Fuchs. – Mamy nadzieję, iż to wydarzenie spotka się z zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta i że stanie się to zachętą do organizacji kolejnych tego typu akcji – informują organizatorzy rumskiej akcji, Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi. – Spotykamy się na schodach przed głównym wejściem do Galerii Rumia przy ul. Sobieskiego 14 A 22 kwietnia 2012 r. o godz. 17:00 a najlepiej chwilkę przed godziną 17 – dodają pracownicy MBP w Rumi. Do godziny 17:00 rozdawane będą przechodniom wydruki zawierające fragmenty książki. Punktualnie o 17:00 na dany sygnał zebrani rozpoczną wspólne czytanie.

 „5 minut dla książki” to cykl wydarzeń promujących czytelnictwo zainicjowany przez serwisy internetowe Granice.pl, DuzeKa.pl, PrzyKominku.com, organizowany wspólnie z przedstawicielami środowisk lokalnych, bibliotekarzami, księgarzami oraz animatorami kultury. W jego ramach co kwartał w wielu miastach Polski organizowane są plenerowe spotkania miłośników książki, które stanowią okazję do przypomnienia o znaczeniu literatury w codziennym życiu. Celem akcji jest promocja czytelnictwa poprzez zachęcanie przechodniów, którzy będą świadkami wydarzenia, do sięgnięcia po dobrą lekturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.