mat. prasowe

W Kopenhadze podczas Europejskiego Szczytu Regionów i Miast, Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso odwiedził gdyńskie stoisko.

mat. prasowe

Szczyt zorganizował Komitet Regionów, w którym Gdynia ma swojego delegata – przewodniczącego Rady Miasta Stanisława Szwabskiego. Tematem przewodnim spotkania był rozwój miast europejskich w rzeczywistości kryzysu gospodarczego i rosnącego bezrobocia.

 Równolegle prezentowana była wystawa ukazująca potencjał kilkudziesięciu europejskich miast. Podzielono je na cztery kategorie: miasta piękne, inteligentne, zielone, spójne społecznie. W pierwszej prezentowała się Gdynia, obok między innymi: Ddnia, Aten i Helsinek. Stoisko Miasta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony delegatów szczytu i mediów, jak i europejskich polityków najwyższego szczebla. Odwiedził je Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, a swoją wizytę na zakończenie szczytu zapowiedział też Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

mat. prasowe

 Uczestnicy Europejskiego Szczytu Regionów i Miast dyskutowali nad możliwościami i kierunkami zrównoważonego rozwoju miast, który uwzględniałby dbałość o przestrzeń miejską, ale także potrzeby mieszkańców – stymulując ich kreatywność i rozwijając talenty. Zgodnie z deklaracją, podpisaną na zakończenie spotkania, władze lokalne i regionalne powinny dążyć do stworzenia miast ekologicznych, w których zagospodarowanie przestrzenne gwarantuje komplementarność obszarów miejskich i naturalnych, umożliwiając tym samym zachowanie i promowanie dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego oraz architektonicznego. Miasta powinny inwestować w kapitał ludzki, rozwijać nowe technologie, sprzyjać kreatywności swoich mieszkańców, a wszystko po to, by zagwarantować harmonijny rozwój i poprawę warunków życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.