fot. MSC Lirica/panoramio.com

1 maja do gdyńskiego portu zawinie ponad 250-metrowy statek pasażerski „MSC Lirica”, który rozpocznie tegoroczny sezon wycieczkowców. W sumie planowanych jest ponad 70 wizyt 20 jednostek.

fot. MSC Lirica/panoramio.com

„MSC Lirica” pływa pod panamską banderą. Na pokład może zabrać 2 200 pasażerów w 780 kabinach. Załogę stanowi 760 osób. Na statku jest między innymi kilka barów i restauracji, dwa baseny, pole do minigolfa, ścieżka do joggingu i teatr na 713 osób. Do Gdyni „MSC Lirica” przypłynie tylko raz, podobnie jak: „Deutschland”, „Grand Princess”, „Kristina Kataryna” i norweski „Gann” – najmniejsza jednostka spodziewana w tym sezonie w Gdyni (niecałe 109 m). Największym pod względem długości wycieczkowcem, który pojawi się w porcie – i to trzykrotnie – będzie wybudowana w 2009 roku „Costa Pacifica” (ponad 290 m). Z kolei najczęściej podziwiać będzie można włoskie jednostki: AIDA sol (252 m) – 12 razy  i AIDA blu (ponad 253 m) – 11 razy. Zakończenie sezonu planowane jest 24 września, kiedy to port w Gdyni odwiedzi ostatni z awizowanych statków – „Nautica”.

W 2011 roku wycieczkowce cumowały przy gdyńskich nabrzeżach portowych ponad 50 razy, przywożąc na swoich pokładach ok. 78 tys. gości. – Podobnie jak w ubiegłych latach, będziemy starali się, wraz z armatorami, zorganizować służbowe zwiedzanie przynajmniej niektórych ze statków, które odwiedzą Gdynię – zapowiadają urzędnicy UM Gdynia.

Na uwagę zasługuje również jedyna w Polsce „Aleja Statków Pasażerskich”, podkreślająca morski charakter miasta, która została otwarta 1 lipca 2001 r. Upamiętnia zwinięcia do Gdyni największych i najpiękniejszych wycieczkowców świata. Pamiątkowe tablice, wykonane z zielonego, włoskiego granitu, wmurowywane są w Molo Południowe Nabrzeża Pomorskiego (początek al. Jana Pawła II na wysokości Akwarium Gdyńskiego). Uwiecznia się na nich wizerunek oraz nazwę statku, herb Gdyni, znak armatora/agenta oraz rok odsłonięcia tablicy.

 Swoje tablice w alei mają już: „Birca Princess”, „Vistamar”, „Albatros”, „Lili Marleen”, „Grand Princess”, „Discovery”, „Star Princess”, „Constellation”, projekt „Baltic Cruise”, „Navigator of the Seas”, „Hanseatic”, „Queen Victoria”, „AIDAluna”, „Emerald Princess”, „Grand Mistral”, „Vision of the Seas”, „AIDAblu”, „Costa Pacifica”, „Mein Schiff 2”. W tym sezonie alei przybędą dwie gwiazdy, jeszcze nie zdradzono jakie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.