mat. prasowe

W księgarniach dostępna jest już powieść gdynianki Sabiny Czupryńskiej pt. „Kobiety z domu Soni”. To historia pięciu pokoleń kobiet, które chcą być piękne oraz kochane i muszą zawalczyć o siebie i swoje szczęście. Opowieść rozpoczyna się w małym miasteczku, a kończy w wielkim mieście…

mat. prasowe

Książka jest jak rodzinny album z pożółkłymi zdjęciami, na których wrażliwy fotograf uwiecznił pięć wyjątkowych kobiet: prababcię Antonię, jej córkę Julię, wnuczki Basię i Jagodę oraz prawnuczkę Sonię. Wszystkie, połączone więzami krwi niczym łańcuchem splecionych rąk, przekazują sobie to, co w nich najpiękniejsze, ale i to, co głęboko skrywane.

Każda z nich kocha, tęskni, pragnie, uczy się żyć, szuka rozwiązań. Zdobywa i porzuca. Pięknie wygląda z papierosem, za kierownicą malucha czy w markowej sukience. Każda spotyka mężczyznę lub kilku i próbuje uwolnić się od tajemnicy z przeszłości, odnaleźć szczęście, odmienić los nieświadomie wyznaczony jej przez matkę, babcię, prababcię. Każda z nich ma na to szansę.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w Muzeum Miasta Gdyni prezentowana była wystawa Sabiny Czupryńskiej „Suknia – zdobi, kusi, sznuruje…” – historia mody w pigułce i manifest ekologiczny w jednym. Projektantka, czyniąc centralnym obiektem swojej wystawy sukienkę, kluczową część garderoby damskiej, zabrała zwiedzających w podróż w czasie, od starożytnego Egiptu aż do czasów współczesnych. Kolekcję kilkunastu sukienek artystka wykonała z szarego papieru pozyskiwanego z odpadów makulatury, taśmy i sznurka, bez użycia energii mechanicznej.

mat. prasowe

Sabina Czupryńska (ur. 1977) – absolwentka polonistyki, wiedzy o teatrze, studium sztuk wizualnych. Debiutowała na łamach „FA-artu”, opublikowała zbiór opowiadań pt. „Dziesięciu którzy…”. Związana zawodowo z Teatrem Miejskim w Gdyni. Lubi: wolną jazdę obwodnicą Trójmiasta, szybką jazdę rowerem nad brzegiem morza, nowe ubrania i stare gazety. Nie lubi: hałasu, niekompetencji, gotowania i telefonów po 22.00. Żyje z pracy w teatrze, o którym też kiedyś napisze, a czasem ze stylizacji i projektowania kostiumów.

1 KOMENTARZ

  1. Książka godna polecenia. Cudowna postać Babci Antonii, wyjątkowej kobiety, która czuje głębiej, wie i widzi więcej i kocha bezwarunkowo. Czy są dziś jeszcze takie kobiety? Nie wiem.Pewne jest,
    że ich w dzisiejszym świecie bardzo potrzeba i dlatego żal, że bohaterki z rodziny Soni do babci Antonii nie chciały być podobne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.