I Zimowy Rajd - Świat Bajek

W lutym odbył się w Rumi Rajd „Świat Bajek” skierowany do najmłodszych. Cykliczna już impreza uczy i bawi w aktywny i kreatywny sposób dzieci w wieku 3 -8 lat.

I Zimowy Rajd - Świat Bajek

Rajd „Świat Bajek” organizowany jest od 2009 roku. Do tej pory odbyły się już trzy takie imprezy: „Bolek i Lolek”, „Bajki Walta Disneya” i „Smerfy”. Imprezy te odbywają się przeważnie na początku października i są skierowane do dzieci w wieku 3-8 lat. Fabułę na rajdy dla dzieci tworzy mały zespół 2-3 osób. – Pomysły czerpiemy z bajek, które kiedyś oglądaliśmy lub czytaliśmy. Wybieramy temat przewodni, trasę i staramy się do tego ułożyć fabułę zawierającą różne elementy – zadania fizyczne oraz umysłowe – opowiada jedna z organizatorek rajdu, Paulina Zych. – Liczba uczestników z roku na rok stale nam rośnie. W tym roku odbył się również I Zimowy Rajd Świat Bajek – dodaje Paulina Zych.

Fabuła I Zimowego Rajdu Świat Bajek została oparta na znanej wszystkim baśni Christiana Andersena – „Królowa Śniegu”. Ponadto wplecione zostały elementy z bajek: Bałwanek Bouli, Pingwin Pik Pok i Rumcajs. Dzieci spotykały zrozpaczoną Gerdę i razem z nią szli na poszukiwania zamku złej Królowej Śniegu aby uwolnić Kaya. – Staramy się tak wymyślać fabułę aby wpleść w nią jak najwięcej elementów edukacyjnych. Dzieci uczyły się o tym, gdzie na świecie występują pingwiny, że niektóre z nich są wpisane do międzynarodowej Czerwonej Księgi zwierząt zagrożonych wyginięciem – mówi Paulina Zych. Na jednym z etapów rajdu odbyło się spotkaniem dzieci z rybakiem. Mali uczestnicy próbowali ryb, dodatkowo Rybak opowiadał o tym dlaczego powinno się jeść ryby.

Hanka z Rumcajsem częstowała dzieci domowym ciastem marchewkowym. – Marchewka w tej postaci smakuje dzieciom znacznie bardziej – podpowiada organizatorka Rajdu. Podczas Rajdu dzieci między innymi również ratowały Pingwina Nicponia (przyjaciela Pingwina Pik Poka) z rąk strasznego Rybaka, przeprawiały się na 7-osobowych nartach przez bagna obok domu Hanki i Rumcajsa, szukały drogi w labiryncie oraz rzuciły na królową śniegu czar, który ją rozpuścił. – Meta rajdów bajkowych jest zawsze w terenie. Przy ognisku uczestnicy dostają poczęstunek oraz pamiątkowe dyplomy. Atrakcją jest zawsze pieczenie „węży z ogniska” (ciasto drożdżowe owinięte wokół patyka). Tegoroczny zimowy rajd miał metę w Gimnazjum nr 4 w Rumi, aby dzieci mogły się po trasie ogrzać i wysuszyć – mówi Zych. Organizatorzy pomysł na kolejny rajd, w październiku już mają, jednak nie chcą jeszcze go zdradzać.

Rajd „Świat Bajek” nie jest jedynym, który wpisał się już w kalendarz. Odbywają się Rajdy Nocne dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz rajd dla młodzieży klas 4-6. Rajd Nocny odbywa się przeważnie zimą i jak sama nazwa wskazuje w nocy. „Świat Bajek” co roku odbywa się na jesień, w tym roku była pierwsza edycja zimowej wersji. Natomiast uczniowie klas 4-6 bawią się latem, w czerwcu.

Galeria

I Zimowy Rajd – Świat Bajek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.