fot. GK

Rozrasta się kolekcja zabytkowych pojazdów Witolda Ciążkowskiego, założyciela Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji, w którym możemy podziwiać ponad 120 samochodów i motocykli. Właściciel kolekcji planuje rozbudowę powierzchni wystawowej.

fot. GK

Muzeum Motoryzacji w Gdyni-Chylonii to jedna z najnowszych atrakcji Trójmiasta. Muzeum powstało w 2007 roku, a kolekcja liczy już ponad 120 zabytkowych pojazdów. Najstarszym eksponatem prezentowanym w muzeum jest motocykl Raleigh z 1917 roku. Są tam także inne motocykle niemieckie, angielskie, francuskie, belgijskie i słynne polskie Sokoły. Prawdziwą perełką jest amerykański Indian 341, duże zainteresowanie wzbudzają również niemieckie jednoślady z lat 30 ubiegłego wieku.

Najwięcej emocji budzą oczywiście samochody. O Fordzie V8 Super de Lux z 1948 roku marzy każdy kolekcjoner, podobnie o Adlerze Favorit z roku 1927. W gdyńskim muzeum stoi też Fiat 500 z partii zmontowanej w Polsce w latach 30. Eksponowane są również dostojne Mercedesy, w tym egzemplarz, którym po Wolnym Mieście Gdańsku jeździł niemiecki komendant policji. Nie sposób nie zwrócić uwagi na ikony amerykańskiej motoryzacji, takie jak Plymouth z 1927 roku, czy dwa lata młodszy Buick.

Jedynym mankamentem jest ciasnota ekspozycji. – Niestety mamy za mało miejsca, nie można poruszać się wokół pojazdów, a więc dokładnie je obejrzeć. Dlatego zapadła decyzja o rozbudowie hali wystawowej – mówi Jolanta Chwietczuk – kustosz wystawy. – Rozpoczęliśmy już starania o rozbudowę obiektu i czekamy na pozwolenie ze strony miasta – wyjaśnia.

Właściciel unikatowej kolekcji pojazdów, Witold Ciążkowski to wielki miłośnik motoryzacji, który – jak mówi – swej pasji nie traktuje jak inwestycję, na której musi zarobić. – Dla mnie jest to realizacja dziecięcych marzeń, a efektem tych marzeń mają się cieszyć następne pokolenia – mówi kolekcjoner.

Galeria

fot. GK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.