fot. ar

Po kilku latach przerwy nasza młodzież ponownie wzięła udział w Pomorskim Konkursie Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej odnosząc znakomity sukces – dwa pierwsze miejsca. Indywidualnie w kategorii gimnazjalistów zwyciężyła Weronika Pryczkowska, zaś w tej samej kategorii wśród zespołów na pierwszym miejscu uplasowało się „To i owo” wspólnie z grupą z Luzina.

fot. ar

Występy naszej młodzieży przygotowanej przez nauczycielkę z Gimnazjum nr 2 w Żukowie, Elżbietę Cupiał, wzbudziły w Szemudzie ogromny aplauz. Wprowadziły w konkursowe prezentacje żywiołowość i dużo świeżej energii. Oparte były wyłącznie na nowych utworach autorstwa Eugeniusza Pryczkowskiego, Jerzego Stachurskiego i Tadeusza Dargacza. Dzięki profesjonalizmowi nauczycielki wykonano je w nowatorski sposób, z ciekawym układem choreograficznym.

– To były najlepsze prezentacje wśród wielu innych także dobrych występów – podkreśla członek jury, Jerzy Stachurski. – Cieszę się, że młodzi artyści z Gminy Żukowo ponownie zdecydowali się wystartować w konkursie.

Z kolei przewodnicząca jurorów Małgorzata Kuchtyk związana z Akademią Muzyczną w Gdańsku w podsumowaniu zmagań podkreśliła:

– Zwycięstwo żukowskiej gimnazjalistki w zmaganiach indywidualnych jest bardzo wyraźne, natomiast Puchar Rektora Akademii bez cienia wątpliwości należy się zespołowi „To i owo”.

Zespół tworzą uzdolnione osoby, które zwyciężyły już w niejednych konkurach. Oprócz W. Pryczkowskiej, są to: Marta Okrój, Aleksandra Okrój, Beata Mielewczyk, Patryk Kreft, Przemysław Kreft i Błażej Plichta. Wszystkie są z Banina, Rębiechowa i Miszewa. Trójka z nich śpiewa w zespole „Młodzëzna”, niemal wszyscy dawniej związani byli z zespołem „Spiéwné kwiôtczi”. W ubiegłym roku występowali na Międzynarodowym Konkursie Pieśni i Tańca w Koninie. W. Pryczkowska zakwalifikowała się do warszawskiego etapu „Must be the music”. Zarówno drużynowo, jak i indywidualnie, kilkakrotnie nasi gimnazjaliści zwyciężali w wojewódzkich konkursach piosenki polskiej i angielskiej, m.in. w Gdyni i Słupsku. Co jest szczególnie cenne, jest to młodzież osiągająca znakomite wyniki w nauce oraz dobrze posługująca się językiem kaszubskim. Aż pięcioro z nich są członkami ZKP w Baninie.

fot. ar

Konkursy w Szemudzie (także „Kaszëbsczé spiéwë” w Luzinie!) zyskały już pewną renomę, głównie dzięki zaangażowaniu organizatorów oraz licznym laureatom, choć w ostatnich latach nie brakowało też głosów krytycznych odnośnie komisji oceniających (patrz np.: „Pomerania” z lutego 2009). To powodowało, że ranga konkursu(ów) malała, a uczestnicy coraz bardziej ograniczali się do powiatu wejherowskiego, których co roku sowicie nagradzali jurorzy ściśle związani z tym samym powiatem (stałymi jurorami są: Tomasz Fopke, Witosława Frankowska, Bożena Ugowska). Dlatego znakomita okazała się decyzja dyrektor Gimnazjum w Szemudzie Grażyny Bochińskiej, osoby gorąco oddanej sprawie, by ster jury oddać osobie neutralnej, a jednocześnie bardzo kompetentnej, charyzmatycznej i do tego związanej z muzyką regionu kaszubskiego. Ten krok wniósł dużo ożywczej energii. Daje nadzieję, że kolejne edycje znów będą się cieszyć zainteresowaniem znanym z pierwszych lat szemudzkiej imprezy. Na pewno taka reforma bardzo jest potrzebna też luzińskiemu festiwalowi. W przeciwnym wypadku będzie to wojewódzka impreza o powiatowym zasięgu. Natomiast zdolna kaszubska młodzież z innych powiatów nadal koncentrować się będzie na wygrywaniu festiwali o znacznie większym zasięgu i ogólnonarodowym języku.

(ar)

Zwycięzcy

Kategoria: przedszkola i kl ,,0”
Solo: Mikołaj Gawin – SP w Sierakowicach

Zespoły: Koło Języka Kaszubskiego – Przedszkole przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie

Kategoria: klasy I-III SP
Solo: Alicja Szmuda – SP w Luzinie
Zespoły: „Luzińskie Dzwoneczki” – SP w Luzinie

Kategoria: klasy IV-VI SP
Solo: Julia Steinka – SP w Miechucinie
Zespoły: „Koraliki” – SP w Sierakowicach
Kategoria: gimnazjum
Solo: Weronika Pryczkowska – Gimnazjum w Żukowie
Zespoły: „To i Owo” – Gimnazjum w Żukowie i Zespół Wokalny – Gimnazjum Publiczne w Luzinie
Kategoria: szkoły ponadgimnazjalne, dorośli
Zespoły: Zespół „Remus” – Luzino

Puchar Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku – „To i Owo” – Gimnazjum w Żukowie
Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego – „Wicherki” – Gimnazjum w Kamienicy Szlacheckiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.