fot. Bartłomiej Zentkowski

Istnieje od pół roku, ale na swoim koncie ma już kilka sukcesów. O powstaniu, repertuarze i krótkiej historii Remusa z Luzina opowiada dla Gazety Kaszubskiej Piotr Skrzypkowski, kierownik zespołu.

Zespół powstał na początku czerwca 2011 roku. W skład zespołu wchodzą: Paweł Kleba (16 lat) – akordeon (Paweł ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Wejherowie), Agata Brzeska (13 lat)- skrzypce i śpiew (Agata szósty rok uczy się gry na skrzypcach w w.w. szkole), Joanna Skrzypkowska (12 lat)- flet poprzeczny, śpiew (Asia uczy się gry na instrumencie trzeci rok również w PSM w Wejherowie). Założycielem i kierownikiem zespołu jestem ja. Dbam o  poprawność języka kaszubskiego w piosenkach i zajmuję się sprawami organizacyjnymi.

fot. Bartłomiej Zentkowski

Pod względem muzycznym wokalnym zespół przygotowuje się sam korzystając z umiejętności zdobytych w szkole. Zespół nie wypracował jeszcze swojego stylu i kierunku. Wciąż poszukuje. Chętnie wykonują utwory instrumentalne.  Korzystamy z utworów innych muzyków, chętnie sięgając do piosenek, pieśni kaszubskiego poety, muzyka Tomasza Fopke. Aranżację instrumentalną do większości utworów wykonywanych tworzy dla zespołu Ryszard Borysionek.

Nasz repertuar to głównie pieśni sakralne,kolędy, pastorałki w języku kaszubskim; kolędy, pastorałki i inne utwory wykonywane instrumentalnie oraz piosenki, frantówki kaszubskie.

 Największym, dotychczasowym sukcesem zespołu jest I miejsce i Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za pieśń sakralną wykonywaną w języku kaszubskim w XII Metropolitalny Festiwal Piosenki Religijnej.

fot. Bartłomiej Zentkowski

 Zespół zagrał już podczas kilku uroczystości m.in. w Kościerzynie , przed odsłonięcia pomnika Remùsa; podczas Dni Papieskich w Luzinie, odsłonięcie popiersia JPII- dziękowaliśmy wierszem i pieśnią za pontyfikat Papieża Polaka. Naszym udziałem były także oprawy mszy kaszubskich(Łeba, Luzino, Gdańsk Osowa). W listopadzie graliśmy dla kombatantów. Uświetnialiśmy Uroczystą Sesję Rady Gminy Luzino. Graliśmy kolędy dla darczyńców i wolontariuszy akcji Szlachetna Paczka w Wejherowie. Kolędowaliśmy na spotkaniu opłatkowym ZKP/Oddział Luzino i spotkaniu opłatkowym dla emerytów. Graliśmy przed występem Macieja Miecznikowskiego jego grupy z Bitwy na Głosy i Weroniki Korthals z zespołem. Gwiazdy wystąpiły na hali widowiskowo- sportowej w Luzinie.

 W styczniu czekają nas dwa pomorskie konkursy kolęd i pastorałek.

8 KOMENTARZE

  1. Gratuluję ! Podziwiam ! Ale naśladować nie potrafię. Jestem pełna uznania za ogromne zaangażowanie.Życzę wielu sukcesów, a przede wszystkim satysfakcji z pracy z młodymi talentami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.