Marian Mokwa był malarzem, podróżnikiem i działaczem społecznym. Jeden z najbardziej znanych artystów na Wybrzeżu. Angażował się w kulturę Kaszub.

W Wejherowie 13 stycznia o godzinie 18.00 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej odbędzie się spotkanie z Romualdem Tadeuszem Bławatem, autorem książki pt. „Stolem z morza i Kaszub”. Książka poświęcona jest życiu i twórczości znanego malarza-marynisty Mariana Mokwy (1899-1987), którego obrazy są ozdobą wielu prestiżowych wnętrz oraz galerii w kraju i za granicą. Marian Mokwa swoją wiedzę artysty zdobywał za granicą. Początkowo wstąpił na Akademię Sztuk Pięknych w Norymberdze, następnie po jednym semestrze przeniósł się do akademii monachijskiej, a po roku do Berlina, gdzie w latach 1908-1909 uczęszczał do pracowni W. Schtivera i A. Vogla.
Mokwa głównie malował obrazy o tematyce marynistycznej, ale również nie brakuje w Jego dorobku artystycznym pejzaży między innymi kaszubskich. Był działaczem społecznym i osobą bardzo zaangażowaną w kulturę. W okresie międzywojennym jako jeden z członków jury przyznawał kaszubską nagrodę za zasługi wobec kultury „Bursztynowe drzewo”. Nagroda ta przyznawana jest od 1920 roku po dziś dzień. Zainicjował i wybudował gmach pod narodową Galerię Morską w Gdyni. Galeria działała przez pięć lat. W czasie wojny Niemcy spalili wszystkie obrazy w galerii, a po wojnie władza odebrała Mokwie galerię i budynek przeszedł na własność państwa. Znany artysta, malarz tworzył przez ponad 80 lat.
