www.wejherowo.pl

Marian Mokwa był malarzem, podróżnikiem i działaczem społecznym. Jeden z najbardziej znanych artystów na Wybrzeżu. Angażował się w kulturę Kaszub.

www.wejherowo.pl

W Wejherowie 13 stycznia o godzinie 18.00 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej odbędzie się spotkanie z Romualdem Tadeuszem Bławatem, autorem książki pt. „Stolem z morza i Kaszub”. Książka poświęcona jest życiu i twórczości znanego malarza-marynisty Mariana Mokwy (1899-1987), którego obrazy są ozdobą wielu prestiżowych wnętrz oraz galerii w kraju i za granicą. Marian Mokwa swoją wiedzę artysty zdobywał za granicą. Początkowo wstąpił na Akademię Sztuk Pięknych w Norymberdze, następnie po jednym semestrze przeniósł się do akademii monachijskiej, a po roku do Berlina, gdzie w latach 1908-1909 uczęszczał do pracowni W. Schtivera i A. Vogla.

Mokwa głównie malował obrazy o tematyce marynistycznej, ale również nie brakuje w Jego dorobku artystycznym pejzaży między innymi kaszubskich. Był działaczem społecznym i osobą bardzo zaangażowaną w kulturę. W okresie międzywojennym jako jeden z członków jury przyznawał kaszubską nagrodę za zasługi wobec kultury „Bursztynowe drzewo”.  Nagroda ta przyznawana jest od 1920 roku po dziś dzień. Zainicjował i wybudował gmach pod narodową Galerię Morską w Gdyni. Galeria działała przez pięć lat. W czasie wojny Niemcy spalili wszystkie obrazy w galerii, a po wojnie władza odebrała Mokwie galerię i budynek przeszedł na własność państwa. Znany artysta, malarz tworzył przez ponad 80 lat.

"Kaszuby" Marian Mokwa www.artyzm.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.