fot. MOSG

Pięcioosobową grupę fałszerzy dokumentów działającą na terenie Trójmiasta zlikwidowali funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Prokuratura skierowała do gdańskiego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko grupie oraz 59 innym osobom uwikłanym w ten proceder. Śledztwo trwało 3 lata.

fot. MOSG

Z uwagi na międzynarodowy charakter działalności gangu w trakcie śledztwa ściśle współpracowano z niemiecką policją kryminalną oraz z organami ścigania Hiszpanii, Szwajcarii, Węgier, Rumunii, Białorusi, Ukrainy, Holandii i Stanów Zjednoczonych.

– Grupa, w której skład wchodziło 4 mężczyzn i kobieta, wszyscy w wieku od 27 do 66 lat i wszyscy z Trójmiasta, fałszowała m.in. paszporty, dowody osobiste, świadectwa ukończenia szkół wyższych i kwalifikacji zawodowych – poinformował ppor. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Zebrany materiał dowodowy obejmuje między innymi 4,5 tys. sfałszowanych dokumentów, na podstawie których dokonywano przestępstw związanych z przekraczaniem przez cudzoziemców granicy państwowej wbrew przepisom, wyłudzania kredytów bankowych oraz odszkodowań czy legalizacji pojazdów pochodzących z przestępstwa.

Zabezpieczono również sprzęt komputerowy, nośniki danych, podrabiane stemple i pieczęcie szkół, uczelni, urzędów oraz instytucji państwowych. Podrabiane dyplomy uczelni wyższych, zaświadczenia o kwalifikacjach zawodowych i ich podwyższaniu stanowiły podstawę do uzyskiwania awansów i lepszej pracy m.in. dla fałszywych magistrów i osób, które pracodawcom przedstawiały sfabrykowane uprawnienia zawodowe.

Zabezpieczone przez Straż Graniczną dokumenty służyły także do rejestrowania pojazdów pochodzących z kradzieży w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Ustalono i zatrzymano sprawców wyłudzeń kredytów bankowych oraz odszkodowań komunikacyjnych na kwotę 616 tys. zł.

W śledztwie przesłuchano 1170 świadków, przeprowadzono 370 przeszukań mieszkań oraz pojazdów, zabezpieczono 6 pojazdów pochodzących z przestępstwa o łącznej wartości 310 tys. zł. W trakcie przeszukań zajęto również amunicję strzelecką oraz substancje odurzające. Akta sprawy obejmowały 18 600 stron zawartych w 93 tomach. Akt oskarżenia przygotowany przez nadzorującego śledztwo prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku liczył 110 stron.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Galeria

fot. MOSG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.