fot. Spiewne kwiotczi i Mlodzezna / JD

Trzy podstawowe czynniki sprawiły, że można było podjąć się tak ambitnego zadania, jak zorganizowanie noworocznego Koncertu Kolęd Kaszubskich w Baninie. Były to: ciągle wzrastający repertuar pięknych kolęd kaszubskich, wielość zespołów z Banina i okolic, które je wykonują oraz organizacyjna mobilność ponad dwustuosobowego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie.

fot. Spiewne kwiotczi i Mlodzezna / JD

Zarząd tego partu uznał, że najlepszym terminem będzie święto Trzech Króli. Do śpiewania zaproszono aż sześć grup: chór mieszany „Chòranka”, dziecięcy zespół „Spiéwné kwiôtczi”, młodzieżową grupę „Młodzëzna” oraz scholę „Maryjne aniołki – wszystkie z Banina, a także „Kaszëbsczé nótczi” z Miszewa i gościa z odległego Luzina, dziewczęcy chór „Aspersja”. Wykonano aż 17 utworów, w większości są to nowe kolędy pisane w ostatnich dziesięciu latach przez współczesnych artystów kaszubskich: Jerzego Stachurskiego, Eugeniusza Pryczkowskiego, Tomasza Fopke i Tadeusza Dargacza. Szczególnie pięknie zabrzmiał ostatni utwór „Żegnôj swiat całi”, który wspólnie wykonały wszystkie grupy.

– Jestem pod wielkim wrażeniem tego koncertu. Zwłaszcza obawiałam się o jego organizacyjny przebieg, a wyszło znakomicie – stwierdziła tuż po koncercie Urszula Hejmowska, dyrygentka chóru „Chòranka”.

fot. JD

Również zadowolenia nie kryły członkinie „Aspersji”, które wykonały trzy piękne pieśni bożonarodzeniowe: „Prôwdë semiã”,  „Zrodzony na sankù” i „Bibi, Synkù bi”.

Koncert był pierwszym takim doświadczeniem na tym terenie. Jego szczególną wartością jest to, że oparty został na rodzimych zespołach. Świadczy to o ogromnym bogactwie kulturowym tego obszaru i jednocześnie sporych możliwościach artystycznych rodzimych wokalistów. Trzeba także zaznaczyć, że jeden z zespołów żukowskich „To i owo” także jest oparty wyłącznie na wokalistach z Banina i okolic. W tym kontekście zasmuca nieco, że pominięto wszystkie banińskie grupy w najnowszym folderze „Gmina Żukowo dla turysty, mieszkańca, inwestora” opracowanym przez S. Rogalską – Antosik, mimo że kulturze poświęcono w nim specjalny rozdzialik wymieniając wszystkie pozostałe grupy z gminy Żukowo.

fot. Kaszebscze nótczi / JD

O tym bogactwie najlepiej też świadczy obecność telewizji TVN na kaszubskiej pasterce w Baninie. Prawie minutowa relacja wyemitowana była o godz. 16. w pierwsze święto. Na początku koncertu zaprezentowano ten fragment na specjalnie przygotowanym telebimie. W TVN przedstawiono członków aż trzech zespołów, panie z KGW w Miszewie, fragment kolędy „Bóg sã rodzy w nas” w wykonaniu „Młodzëznë”, wiernych oraz wypowiedź proboszcza.

– Jestem bardzo zadowolony z tych działań. Po emisji otrzymałem wiele telefonów. Dzięki temu naszą działalność dostrzegają w całym kraju – wspominał proboszcz ks. Roman Janczak, a ks. Jarosław Hinc dodał:

– Teraz ten koncert powinien stać się już nową coroczną tradycją.

fot. Aspersja / JD

I pewnie tak już będzie, choć zależy to głównie od grup wokalnych, ale także możliwości organizacyjnych. W pierwszy koncert włączyło się bardzo dużo osób, całkowicie społecznie. Wszystkim należą się ogromne podziękowania.

Jan Dosz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.