fot. ep

Baniński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego wkroczył już w etap pierwszych okrągłych jubileuszy.W tym roku oddział zorganizował m.in. dziesiąte spotkanie opłatkowe.

W listopadzie uroczyście obchodzono 10 lat mszy świętych z kaszubską liturgią słowa. W lutym 2012 roku przypadnie dziesiąta rocznica założenia oddziału, który przez pierwsze dwa lata funkcjonował, jako klub. Latem przyszłego roku będzie dziesiąta pielgrzymka kaszubska do Sianowa. Natomiast 18 grudnia odbyło się dziesiąte spotkanie opłatkowe, na którym odnotowano rekordową frekwencję – około 150 osób.

fot. ep

Spotkania te odbywają się w każdym oddziale ZKP. Są zawsze okazją do podsumowania roku działalności. Dla partu w Baninie był on niezwykle aktywny. Oddział tradycyjnie już realizował ważne projekty kulturowe skierowane do społeczności lokalnej, czyli szkoły haftu w Baninie i Miszewie, festyn kaszubski, konkurs pieśni im. Jana Trepczyka, wydał książkę „Norbertańska siła Kaszub, prowadził szkółkę umuzykalniającą. Szczególnie ważne jest promowanie śpiewu i muzyki kaszubskiej. W ten nurt wpisują się aż trzy zespoły: „Kaszëbsczé nótczi” z Miszewa, „Spiéwné kwiôtczi” z Banina oraz najmłodszy zespół „Młodzëzna”, który odnosi już sukcesy na różnych estradach. W przyszłym roku ma ukazać się debiutancka płyta zespołu. Te ostatnie dwie grupy wystąpiły podczas uroczystości zyskując ogromny aplauz publiczności, a wspólne wykonanie kolędy „Żegnôj swiat całi” zrobiło niesamowite wrażenie.

fot. ep

– To jest przepiękna kolęda, proszę o bis – nie kryjąc entuzjazmu wołał ks. kan. Roman Janczak, proboszcz banińskiej parafii.

Równie pięknie zabrzmiały kolędy w wykonaniu dyrygowanego przez Urszulę Hejmowską chóru „Chòranka”, który jest obecny niemal na każdej kaszubskiej mszy i ważnych uroczystościach oddziału. Chór wprowadził zebranych w nastrój wspólnego śpiewania kolęd  i tradycyjnego opłatka uświęconego wielusetletnią tradycją kaszubskich przebierańców. Za sprawą nauczycielki języka kaszubskiego z Miszewa, Elżbiety Pryczkowskiej, taka grupa także pojawiła się na odświętnej sali. Dzieci pięknie zagrały swoje role, wprowadziły dużo wesołości i zabawy, a także złożyły życzenia dopełnione przez delegacje z oddziałów gdańskiego, kolbudzkiego, żukowskiego i sianowskiego reprezentowanych przez ich liderów. Życzenia wraz z błogosławieństwem przekazał także baniński proboszcz.

fot. ep

Wszystkie one akcentowały wielość aktualnych działań i powodzenie w następnych latach. Zwłaszcza cenna byłaby kontynuacja Festiwalu Filmów Kaszubskich. Ten wielki projekt realizowany był latem po raz pierwszy przez Urząd Gminy w partnerstwie z banińskim oddziałem.

– To było duże zadanie. Bardzo ważne były spotkania z wieloma znanymi postaciami: reżyserami, scenarzystami, pisarzami, aktorami. Wieczory filmowe bardzo dobrze wpisywały się w realizowany od kilku lat cykl „Spotkań z Literaturą i Muzyka Regionu” – podkreślał prezes oddziału, Witold Szmidtke.

Aktualnie tworzy się Komitet organizacyjny II festiwalu. Akces złożyli już posłanka Teresa Hoppe i senator Kazimierz Kleina. By osiągnąć sukces potrzeba jeszcze spełnienia wielu ambitnych czynników oraz pomocy ze strony wielu osób znanych w świecie filmu i sprzyjających tej idei. Innym znaczącym osiągnięciem był zakup 24 kaszubskich strojów dla zespołu „Kaszëbsczé nótczi”, który sukcesywnie podnosi swój artystyczny poziom. Jest to jedyny dziecięcy zespół folklorystyczny w gminie Żukowo. Tym większym obowiązkiem jest dbałość o niego, nie tylko organizacji z Banina.

 – Jestem pod wielkim wrażeniem waszej działalności. Od przyszłego roku chcę rozpocząć prezentację oddziałów na łamach „Pomeranii”. Zacznę właśnie od waszego partu – nie krył zdumienia Dariusz Majkowski, redaktor pisma literackiego „Stegna”, a od początku 2012 roku redaktor naczelny „Pomeranii”.

Był on szczególnym gościem spotkania. Zaprezentował zrzeszeniowy miesięcznik, a także literacką „Stegnę” znakomicie redagowaną od kilku już lat. Aktualny numer w całości poświęcony jest świętom Bożego Narodzenia. Zawiera między innymi scenariusz gwiżdży z Miszewa.  Z kolei w grudniowej „Pomeranii” jest obszerny i miły artykuł o poecie Henryku Musie obecnym także na banińskim święcie wraz z najnowszą swoją książką „Ùretac òd zabëcô”. Z „Pomeranii” dowiadujemy się między innymi, że Musa – poważny kandydat do Medalu Stolema – jest 200-tnym członkiem partu w Baninie. Po nim wstąpiło już kolejnych 18 członków.

(ep)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.