fot. sxc.hu

Okres noworoczny niesie ze sobą wiele radości, ale też wiele niebezpieczeństw. Od kilku lat przyjął się zwyczaj świętowania tych dni poprzez kolorowe fajerwerki, których nie brakuje na różnego rodzaju stoiskach. O bezpieczne ich używanie i czujność zaapelował wojewoda pomorski Ryszard Stachurski.

Poparzenia twarzy oraz poważne obrażenia kończyn, to niestety częste skutki zabawy  z wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych. Okres świąteczno – noworoczny, to czas kiedy na bazarach i ulicach pomorskich miast masowo pojawiają się punkty sprzedaży fajerwerków. Ich klientami często są osoby nieletnie. To właśnie one najczęściej padają ofiarą niewłaściwego obchodzenia się z petardami, pochodniami czy racami świetlnymi.

fot. sxc.hu

Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski skierował dziś apelem do władz samorządowych oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, aby w najbliższych dniach zwracały baczną uwagę na sprzedawców materiałów pirotechnicznych oraz osoby korzystające z fajerwerków. Wojewoda, za pośrednictwem Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów miast skierował również prośbę do nauczycieli i rodziców, aby porozmawiali ze swoimi podopiecznymi o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą niewłaściwe obchodzenie się z tego typu produktami.

Pamiętajmy o głównych zasadach użytkowania tych materiałów:

  • przed dopaleniem materiałów pirotechnicznych bezwzględnie należy zapoznać się z umieszczoną na nich instrukcją obsługi,
  • nie wolno używać fajerwerków w miejscach publicznych, pośród dużych grup osób,
  • nie wolno odpalać fajerwerków w pomieszczeniach zamkniętych, z balkonów oraz okien budynków,
  • nie wolno używać środków pirotechnicznych pod wpływem alkoholu,
  • nie należy dopuszczać do samodzielnego odpalania fajerwerków przez dzieci (należy przypomnieć, iż sprzedaż środków pirotechnicznych dozwolona jest tylko osobom pełnoletnim),
  • materiały pirotechniczne należy nabywać tylko z legalnych źródeł, w sklepach posiadających stosowne zezwolenie.

Wojewoda Pomorski przypomina, że materiały pirotechniczne mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie. Sprzedaż fajerwerków nieletnim jest przestępstwem i każdy kto dopuszcza się takiego czynu podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.