fot. sxc.hu

WWF Polska we współpracy z rybakami w ramach specjalnej akcji wyłowiła z Morza Bałtyckiego 6 ton nielegalnych sieci widm. Stanowią one duże zagrożenie dla ryb, ptaków i morskich ssaków. Liczbę zalegających na dnie morza sieci szacuje się w tysiącach.

fot. sxc.hu

– Tegoroczna akcja WWF, finansowana przez fundację BalticSea2020, trwała 24 dni – mówi Piotr Prędki z WWF Polska. – Była prowadzona wspólnie z rybakami i nurkami. Podczas piętnastu dni rybacy z kutra KOŁ-111 stacjonującego w Kołobrzegu przeczesywali dno morskie w poszukiwaniu zalegających w morzu sieci rybackich. W ten sposób wyłowiliśmy 4,2 tony sieci. Podczas pozostałych dziewięciu dni nurkowie, przy asyście rybaków oczyścili dwa wraki statków usuwając łącznie 1,8 tony sieci. Wszystkie sieci zostały zutylizowane.

Sieci widma przyczyniają się nie tylko do śmiertelności zwierząt żyjących w Bałtyku, ale także wpływają negatywnie na liczebność ich populacji. Okazuje się, że łowią się w nie przede wszystkim osobniki młode, które nie wydały jeszcze na świat potomstwa. Z badań wynika, że sieć porzucona w morzu zachowuje zdolność do poławiania ryb: w pierwszych trzech miesiącach do 20 procent, a po dwóch latach do 6 procent. Jednocześnie sieci widma mogą stanowić śmiertelną pułapkę dla ptaków, morskich ssaków, a nawet człowieka.

– Miejscem gromadzenia się sieci są wraki statków – tłumaczy Prędki. – Wzdłuż polskiego wybrzeża na dnie znajduje się od tysiąca do 3 tysięcy zatopionych jednostek. Ustaliliśmy, że zalega na nich od 150 do 450 ton sieci. W tym roku oczyściliśmy dwa z nich. W kolejnych latach planujemy kontynuować nasze działania także w innych krajach bałtyckich.

WWF uważa, że oczyszczaniu Bałtyku powinno towarzyszyć działania na rzecz zapobiegania utracie narzędzi połowowych. Lepsze oznaczanie sieci, które pozwoli na ich szybkie odnalezienie w razie utraty, jest jednym z najskuteczniejszych sposobów przeciwdziałania zjawisku sieci widm. Jednocześnie należy zapewnić odbiór bezużytecznych sieci w portach i przystaniach rybackich, bez potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów przez zdających odpady rybaków.

WWF Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.