fot. Bartłomiej Opajdowski

Z nowymi inwestycjami Port Lotniczy w Gdańsku będzie mógł obsłużyć 5 mln pasażerów rocznie. W poniedziałek uroczyście zakończono budowę m.in. drogi kołowania, płyty postojowej i stanowiska do odladzania samolotów.

fot. Bartłomiej Opajdowski

Największa inwestycja – nowy terminal pasażerski – ma być ukończona na początku przyszłego roku. Terminal o powierzchni prawie 40 tys. metrów kwadratowych będzie w stanie obsłużyć w komfortowych warunkach około 5 mln pasażerów. Pierwsi pasażerowie mają być obsłużeni w kwietniu 2012 r. Zakończone inwestycje są najważniejszymi inwestycjami dla sprawnie funkcjonującego portu lotniczego.

– Zakończone inwestycje, czyli droga kołowania, przedterminalowa płyta postojowa, stanowisko do odladzania, baza techniczna i droga patrolowo-techniczna „są najważniejszymi dla działania portu lotniczego” – poinformowała wiceprezes portu Marzenna Krefft . Dodatkowo zostało wykonane między innymi nowe oświetlenie w porcie i instalacje. Rozbudowa płyty postojowej, na gdańskim lotnisku zwiększyła liczbę stanowisk dla samolotów z dotychczasowych 15 do 35. Przepustowość lotniska zwiększyła się z dotychczasowych 12 do 30 operacji lotniczych na godzinę dzięki budowie nowej drogi kołowania. „Ponad dwukrotnie zwiększyła się przepustowość, co oznacza szybsze starty i możliwość szybszego zejścia z pasa startowego” – dodała wiceprezes.

Uczestniczący w uroczystości były prezydent Lech Wałęsa zadowolony jest z rozbudowy – „Zaczyna to być coś podobnego do lotniska, bo wcześniej to właściwie nie wiadomo co było” – powiedział. Koszt zrealizowanych dotychczas inwestycji wynosi 243 mln zł. Łącznie rozbudowa będzie kosztować 396 mln zł, z czego 180 mln zł pochodzi z funduszy unijnych. Pozostałą kwotę stanowi kredyt i środki własne portu.

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.