fot. diecezja.gda.pl

Dokładnie 25 listopada 2001 roku odbyła się w Baninie pierwsza msza święta z liturgią w języku kaszubskim. Wówczas ks. proboszcz Roman Janczak mówił: – Jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. Jak pokazał czas, nie było w tym stwierdzeniu ani krzty przesady.

fot. diecezja.gda.pl

W ciągu dziesięciu lat organizowania mszy z kaszubską liturgią, na tym podłożu, zrodziło się wiele znakomitych inicjatyw. Do najważniejszych należą: fundacja i poświęcenie obrazu Sługi Bożego Bpa Konstantyna Dominika, organizacja Kaszubskich Pielgrzymek do Królowej Kaszub w Sianowie (w przyszłym roku odbędzie się X pielgrzymka), ufundowanie i poświęcenie feretronu św. Michała – patrona pierwszego kościoła w Baninie, zbudowanie i poświęcenie obelisku pamięci ks. prał. Józefa Bigusa, poświęcenie sztandaru ZKP w Baninie, organizacja dożynek i corocznych Festynów Kaszubskich, organizowanie Dróg Krzyżowych po kaszubsku. Ponadto w związku z mszami kaszubskimi odbyło się wiele spotkań z wybitnymi osobistościami, jak np. ks. prof. Janem Perszonem, prof. Jerzym Apanowiczem, Eugeniuszem Gołąbkiem i innymi. Występowały na nich także różne, znane w regionie, grupy wokalno – muzyczne.

W związku z X rocznicą celebracji mszy z kaszubską liturgią, 27 listopada br. o godz. 10.30, odbędzie się uroczysta msza święta jubileuszowa z udziałem sztandarów Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Oprawę muzyczną zapewni chór „Chòranka”. Odprawią ją miejscowi kapłani.

(ep)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.