mat. prasowe

Historyczne stroje i batalistyczne widoki sprzed 90 lat wciąż budzą zachwyt. Do 24 listopada w Galerii Ratusz Urzędu Miasta Gdyni oglądać można wystawę zdjęć z planu filmu „Bitwa Warszawska 1920” w reżyserii Jerzego Hoffmana.

mat. prasowe

Fotografie zgromadzone na wystawie obrazują bitwę pod Komarowem, która rozegrała się 31 sierpnia 1920 roku. Dowodzona przez pułkownika Juliusza Rómmla 1 Dywizja Jazdy odniosła wówczas, po ciężkiej walce, zwycięstwo nad Armią Konną Siemiona Budionnego, czym przyczyniła się do ostatecznego odparcia sowieckiego najeźdźcy.

Zdjęcia zostały przygotowane i udostępnione przez Stowarzyszenie „W służbie dla Polski”, które uzyskało akredytację od twórców filmu. Autorem zdjęć jest Robert Gąska, członek grup rekonstrukcji historycznych, działający na rzecz organizacji kultywujących polskie tradycje wojskowe i patriotyczne.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. Wstęp wolny.

Bitwa warszawska, nazywana też „cudem nad Wisłą” (13-25 sierpnia 1920 r.), zdecydowała o losach wojny polsko-bolszewickiej. Film przedstawia tę jedną z osiemnastu najważniejszych, zdaniem lorda Edgara D’Abernona, bitew w dziejach świata, a także tło historyczne krwawego konfliktu.

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.