fot. Senat

Bogdan Borusewicz (PO) został wybrany na marszałka Senatu VIII kadencji podczas inauguracyjnego posiedzenia izby. Jest pierwszym w najnowszej historii polskiego parlamentaryzmu politykiem, który swoją funkcję będzie pełnił przez trzy kolejne kadencje (od 2005 r.).

fot. Senat

Tuż po wyborze Borusewicz powiedział, że ponowny wybór na marszałka Senatu jest dla niego olbrzymim zaszczytem, a także zobowiązaniem. Podkreślił, że senatorowie VIII kadencji pomimo przynależności partyjnej powinni zawsze pamiętać, że mandat dali im przede wszystkim wyborcy.

– Mam też nadzieję, że wszyscy będziemy mieli na uwadze dobro oraz powagę Senatu i dobro Rzeczypospolitej, bo przyszliśmy tutaj, aby tym wartościom służyć – powiedział Borusewicz.  Nowo wybrany marszałek Senatu powiedział później dziennikarzom, że wszyscy senatorowie muszą „wypośrodkować” swoje działanie między koniecznością związaną z przynależnością partyjną a własnym sumieniem. „To nie jest łatwa rola, ale jest to możliwe” – podkreślił.

Borusewicz zadeklarował także, że podczas 4-letniej kadencji chce współpracować ze wszystkimi senatorami, włącznie z klubem opozycyjnym PiS. „Jestem pewny, że ta współpraca będzie służyła także dobru Polski, bo takie mamy wszyscy zobowiązanie” – zaznaczył.

W Senacie VIII kadencji zasiada 63 senatorów PO, 31 senatorów PiS, 2 senatorów PSL. Jeden z nowo wybranych senatorów został zgłoszony przez Komitet Wyborców Rafała Dutkiewicza (inicjatywa Obywatele do Senatu); jest też trzech senatorów niezależnych: Marek Borowski, Włodzimierz Cimoszewicz i Kazimierz Kutz.

Po wyborze na marszałka Senatu VIII kadencji Bogdana Borusewicza (PO) izba przerwała obrady do środy do godz. 12. Wówczas wybrani zostaną wicemarszałkowie Senatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.