Martin Pollack / mat. prasowe

7 listopada (poniedziałek) w Miejskiej Informacji w Gdyni odbędzie się kolejne spotkanie autorskie z cyklu „Witryna Emigracji”. Jego gościem będzie Martin Pollack – austriacki pisarz, tłumacz i publicysta, który zaprezentuje swą najnowszą książkę „Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji”. Początek – godz. 18.00.

Martin Pollack / mat. prasowe

„Cesarz Ameryki” to fascynująca opowieść o wielkiej fali emigracji, która ruszyła z Galicji pod koniec XIX wieku, pchając w nieznane setki tysięcy Żydów, Rusinów, Słowaków i Polaków spragnionych lepszego życia. Trwające do 1918 roku masowe wyjazdy do USA i Brazylii były rozpaczliwą ucieczką przed nędzą, głodem i powołaniem do wojska, ale przede wszystkim – pielgrzymką do Ziemi Obiecanej. Do cudownej krainy obrosłej mitami, gdzie Statua Wolności jako królowa Polski otwiera szeroko ramiona na przyjęcie ukochanych Polaków i Rusinów, a cesarz Ameryki osobiście wyraża zgodę na osiedlenie się chłopów z Galicji.

„Delikatne mięso” to jedno z haseł użytych przez autora, by przedstawić ucieczkę nędzarzy z tej części Europy, doznających na swojej drodze oszustw, wyzysku, przemocy i upokorzeń. Jak zauważa Małgorzata Szejnert (autorka słynnej książki „Wyspa klucz”) praca Pollacka, to „książka o piorunującej aktualności, jeśli słuchamy wieści ze świata”.

Martin Pollack urodził się w 1944 r. w Bad Hall w Górnej Austrii. Tłumacz, eseista, publicysta. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Do 1998 r. pracował jako redaktor i korespondent czasopisma „Der Spiegel”, obecnie pisze i tłumaczy (przełożył m.in. na niemiecki wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego). Polskim czytelnikom znane są jego książki „Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma”, „Ojcobójca. Przypadek Filipa Halmanna”, „Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu”, za którą otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS 2007, oraz zbiór reportaży „Dlaczego rozstrzelali Stanisławów”. W 2010 r. otrzymał Nagrodę im. Georga Dehio. W marcu 2011 r. odebrał Lipską Nagrodę Książkową na rzecz Porozumienia Europejskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.