fot. Ewa Grabowska - Sadłowska

W tym roku mija 11 lat od śmierci Franciszki Cegielskiej, posłanki na Sejm III kadencji i minister zdrowia, a w latach 1990-1998 prezydent Gdyni. Przy grobie na cmentarzu w Gdyni Witomino spotkali się dzisiaj jej przyjaciele i współpracownicy.

fot. Ewa Grabowska - Sadłowska

Żegnała Ją cała Gdynia i niemal cały rząd RP, posłowie, koledzy – samorządowcy. Była powszechnie darzona szacunkiem za mądrość, odwagę, uczciwość i skuteczność, a zarazem szczerze lubiana za kobiecy urok, ciepło i serdeczność.

Pod jej rządami – bo była niewątpliwym i charyzmatycznym liderem podobnych sobie entuzjastów demokratycznych przemian – Gdynia rozkwitła inicjatywami stając się – jak u swego zarania, przed II wojną światową – synonimem sukcesu i przedsiębiorczości.

W uznaniu wybitnych zasług Rada Miasta Gdyni w lutym 2000 r. przyznała Jej Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. W hołdzie i dla uczczenia pamięci Franciszki Cegielskiej, kilka dni po pogrzebie, Jej imieniem nazwany został – rozpoczęty za Jej prezydentury – węzeł komunikacyjny, o kluczowym znaczeniu dla Gdyni. Rok później zaś, z inicjatywy uczniów, nauczycieli i rodziców, Franciszka Cegielska została patronem Szkoły Podstawowej nr 47 w dzielnicy Dąbrowa, o budowie której zresztą zdecydowała na początku swej pracy w gdyńskim samorządzie. Dobrą edukację młodzieży Franciszka Cegielska uważała za najlepszą inwestycję w rozwój Gdyni i kraju…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.