fot. gk

W Dreźnie w dniach 21-22 listopada odbędzie się konferencja  Lean Manufacturing, podczas której zostaną przedstawione case studies m.in. takich firm jak: Flextronics, E. Wedel, czy ABB. Uczestnicy zwiedzą także zakłady BMW i Porsche w Lipsku.

fot. gk

Podczas spotkania zostaną poruszone zarówno kwestie dotyczące odpowiedniej motywacji pracowników, utrzymania ruchu (SMED i TPM) jak i standaryzacji wprowadzonych zmian. Otwarta dyskusja panelowa umożliwi też Państwu wymianę poglądów na temat niskobudżetowych praktyk związanych z udoskonalaniem procesów produkcyjnych.

Celem spotkania jest przede wszystkim stworzenie platformy wymiany doświadczeń, wiedzy oraz poglądów dotyczących wdrażania i standaryzacji metodologii LEAN w zakładzie produkcyjnym.  Konferencji towarzyszyć będzie wycieczka do dwóch zakładów produkcyjnych Porsche i BMW, podczas której uczestnicy będą mieli możliwość zobaczyć na żywo proces produkcji samochodów. Przewidzieliśmy również dwie kolacje, żeby stworzyć odpowiednią atmosferę kuluarowych rozmów.

Zwiedzanie Zakładu BMW
Produkcja w obrębie grupy BMW jest rozprzestrzeniona na całym świecie. Firma posiada 24 fabryki w 13 krajach. Sieć produkcyjna jest wysoce elastyczna: we wszystkich fabrykach różne serie i modele mogą być produkowane w dowolnej kolejności. Takie podejście umożliwia szybką reakcję na wahania rynku i potrzeby klienta. Ponadto, członkowie sieci produkcyjnej grupy BMW, wymieniają się współpracownikami i know-how a także tworzą między sobą różne powiązania dostawcze. Na przykład fabryka BMW w Lipsku otrzymuje silniki z Steyr (Austria) i z Hams Hall (Wielka Brytania), a w zamian produkuje nadwozia dla zagranicznych montowni BMW. W fabryce w Lipsku, samochody z serii BMW 1 i BMW X1 są produkowane przez wysoko wykwalifikowanych pracowników i z użyciem innowacyjnych technik produkcji. Wyszukana logistyka jest niezbędna w całym systemie produkcyjnym BMW – każdy samochód wyprodukowany w Lipsku przechodzi przez tłocznię, halę nadwozi, lakiernię i halę montażową. Zarówno pracownicy jak i procesy w fabryce są skupione na kluczowym zagadnieniu jakim jest jakość. Niemniej czas produkcji samochodu w fabryce BMW w Lipsku razem z wieloma rygorystycznymi kontrolami jakości zajmuje mniej niż 40 godzin.

Zwiedzanie Zakładu Porsche
Lipska montownia Porsche stosuje najnowsze rozwiązania w zakresie produkcji samochodów, ponieważ jej celem jest sprostanie wymaganiom i oczekiwaniom klientów. Nowoczesny, modułowy system wytwarzania umożliwia elastyczną, zorientowaną na potrzeby, produkcję samochodów. Ponadto bliska współpraca ze sprawdzonymi usługodawcami sprawia, że proces produkcyjny może być w każdej chwili dynamicznie dostosowany do bieżących wymagań. Co więcej, produkcja modułowa poprawia jakość i obniża koszty. Porsche musi spełniać najwyższe możliwe wymagania jakościowe. Spełnienie obowiązku dostarczenia najlepszej możliwej jakości to wytwarzanie samochodów bez żadnych wad na każdym etapie produkcji. Indywidualni pracownicy są odpowiedzialni za eliminowanie defektów tam, gdzie się pojawią lub gdzie zostaną odkryte. Przed dostarczeniem, każdy samochód jest dokładnie testowany. Później doświadczeni pracownicy testują każdy pojazd na fabrycznym torze testowym. System kontroli produkcji elektrycznej i jakości wspiera on-line produkcję samochodów zgodnie z harmonogramem i wymaganiami. Dla każdego cyklu zakres prac jest wizualizowany w odniesieniu do danego pojazdu, a zauważone szczegóły mogą zostać wprowadzone bezpośrednio poprzez ekran dotykowy. W Porsche w Lipsku system ten zastępuje dokumentację – jest to fabryka pozbawioną dokumentów papierowych. W każdej chwili możliwa jest statystyczna ocena zarejestrowanych danych pod kątem ukierunkowanej analizy błędów. Umożliwia to skuteczne opracowanie i wdrożenie rozwiązań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.