fot. Wikipedia / Kkic

Na Zatoce Gdańskiej awarii uległ okręt podwodny. Jednostka osiadła na dnie i nie jest w stanie samodzielnie się wynurzyć. Na pokładzie znajduje się 26 marynarzy. Polskie siły morskie rozpoczynają akcję ratowniczą…

To jeden ze scenariuszy rozpoczynającego się dzisiaj ćwiczenia SMER/MEDEX 2011. Manewry odbędą się na Zatoce Gdańskiej i potrwają do piątku, 23 września. Wezmą w nich udział siły ratownicze Marynarki Wojennej i służb cywilnych. To największe w tym roku, krajowe ćwiczenia ratownicze organizowane przez polską Marynarkę Wojenną.

fot. Wikipedia / Kkic

Faza morska ćwiczenia SMER/MEDEX rozpoczęła się dzisiaj rano. Siły ratownicze zostały zaalarmowane, że pomocy potrzebuje załoga okrętu podwodnego, który uległ awarii i osiadł na dnie. Poszukiwania okrętu podwodnego rozpoczęły siły okrętowe i lotnicze Marynarki Wojennej. Z Portu Wojennego w Gdyni wyszły w morze dwie fregaty rakietowe ORP „Gen. K. Pułaski” i ORP „Gen. T. Kościuszko” oraz korweta ORP „Kaszub” z zadaniem precyzyjnego określenia pozycji, na której osiadł okręt podwodny. Siły okrętowe wspierane są przez śmigłowce i samoloty Brygady Lotnictwa MW. Działania okrętów i lotnictwa koordynowane są przez służby operacyjne MW. Obecnie trwa operacja poszukiwania okrętu podwodnego.

Po określeniu pozycji, na której znajduje się okręt podwodny do akcji skierowane zostaną siły ratownicze. Przy wykorzystaniu systemów obserwacji podwodnej oraz specjalistycznych grup nurków przeprowadzone zostaną oględziny kadłuba i ocena uszkodzeń. Nurkowie Marynarki Wojennej przeprowadzą prace podwodne polegające na oczyszczaniu włazów i podejść do zanurzonego okrętu podwodnego. W pracach podwodnych będą wykorzystywać urządzenia pneumatyczne i hydrauliczne.  W trakcie prowadzenia operacji ratowniczej na okręt podwodny podawane będzie powietrze oraz inne zapasy niezbędne do funkcjonowania i przeżycia załogi jednostki pod wodą. To zadanie wykona m.in. okręt ratowniczy ORP „Piast”.

fot. konflikty.pl

W scenariuszu przewidziano także prowadzenie akcji poszukiwawczej na morzu. Okręty we współpracy z Lotnictwem MW, Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa oraz Morskim Oddziałem Straży Granicznej poszukiwać będą tratwy ratunkowej i rozbitków w wyznaczonym rejonie. Osobnym epizodem ćwiczenia będzie udzielanie pomocy uszkodzonej jednostce nawodnej, na której odbywać się będzie walka z wodą i pożarami, ewakuacja załogi do tratw ratunkowych, a także holowanie uszkodzonej jednostki. Natomiast na lądzie (w porcie wojennym na Oksywiu) rozwinięte zostaną punkty medyczne, gdzie zaopatrywani będą rozbitkowie transportowani z morza. W szpitalu polowym będą oni diagnozowani i kwalifikowani do dalszej pomocy medycznej w zależności od ich stanu zdrowia. Ten etap umożliwia także koordynację wysiłków służb ratowniczych na morzu ze służbą zdrowia na lądzie, dzięki czemu czas udzielenia właściwej pomocy poszkodowanemu jest skrócony do minimum.

Ze strony służb cywilnych w ćwiczeniu udział wezmą jednostki Morskiego Oddziału Straży Granicznej i jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

SMER/MEDEX 2011 to największe w tym roku ćwiczenie ratownicze sprawdzające system ratowania załóg okrętów podwodnych Marynarki Wojennej. Najnowsze doświadczenia zdobywane podczas działań zarówno międzynarodowych jak i krajowych służą do zapewnienia bezpieczeństwa pływania okrętów podwodnych na akwenie Bałtyku, Morza Północnego, Śródziemnego i Atlantyku. Tego typu manewry są kluczowe dla każdej floty posiadającej okręty podwodne i umożliwiają koordynację akcji prowadzonych przez Marynarkę Wojenną z cywilnymi służbami ratownictwa na morzu. Polska Marynarka Wojenna uczestniczy także w ćwiczeniach międzynarodowych w ratowaniu załóg okrętów podwodnych przy wykorzystaniu systemów ratowniczych szwedzkich, amerykańskich oraz NATO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.