fot. gdynia.pl / Paweł Lewinowicz

W najbliższy piątek (16 września) w Miejskiej Informacji w Gdyni (ul. 10 Lutego 24) odbędzie się kolejne spotkanie autorskie z cyklu „Witryna emigracji” – tym razem z Felicją Konarską, autorką książki „Wołyń – moja tęsknota i inne miniaturki”. Początek – godz. 17.00.

Felicja Konarska jest córką Walentego Taisa – Legionisty Marszałka Józefa Piłsudskiego i Stefanii z Zawadzkich-Tais. Urodzona na Wołyniu w Wojskowej Osadzie Ostrowskiej koło Beresteczka. Z wykształcenia filolog rosyjski, pracowała jako nauczycielka.

fot. gdynia.pl / Paweł Lewinowicz

W 1940 r. wywieziona z rodzicami i rodzeństwem w głąb tajgi Związku Sowieckiego. Po śmierci ojca w 1942 r. przebywała w rosyjskich, potem polskich domach dziecka. Wywózkę, pobyt na zesłaniu i powrót do ojczyzny opisała w swojej książce – wspomnieniach pt. „Liście na wietrze”.  Z kolei naukę, młodość, pracę i życie w Polsce Ludowej przedstawiła w książce „Kolory w szarości”.

„Wołyń – moja tęsknota” to luźne wspomnienia – miniaturki zachowane w pamięci: tęsknota za krótkim dzieciństwem na Wołyniu, nurtujące myśli związane zesłaniem, śmiercią ojca i wojenną tułaczką oraz z życiem w ogóle. Spotkanie poprowadzi syn autorki – prof. Wawrzyniec Konarski, politolog, znany komentator polityczny. Wstęp wolny.

„Witryna emigracji” – cykl spotkań promujących tematykę migracji w Europie i świecie –  to wspólny gdyński projekt Muzeum Emigracji i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Gośćmi spotkań są autorzy nowości na rynku wydawniczym – badacze, dziennikarze, literaci. Uczestnicy słuchają wykładów, oglądają wystawy i projekcje poświęcone różnym aspektom procesów migracji, mających wielki wpływ na obraz dzisiejszej cywilizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.