fot gk

Po raz kolejny WWF negatywnie odniosła się do działań Polski w zakresie ochrony Morza Bałtyckiego. Bałtyk najlepiej chroni Szwecja, ale i tej daleko od ideału.

Ranking został przeprowadzony po raz czwarty, wśród dziewięciu nadbałtyckich krajów. Polska wraz z Litwą znalazły się na szóstym miejscu. Najgorzej wypadła Rosja. Najlepiej działającym krajem jest Szwecja, choć wciąż dalekim od ideału.

fot gk

– Ranking WWF ma przypomnieć wszystkim krajom nadbałtyckim, że ponoszą zbiorową odpowiedzialność za stan Morza Bałtyckiego – mówi Anna Marzec z WWF Polska. – Musimy działać razem i teraz, bo czas działa na niekorzyść Bałtyku. Nasze wspólne morze jest jednym z najmniejszych, a zarazem najbardziej zatłoczonych akwenów. Jednocześnie ze względu na swoje położenie, rzadko wymienia wodę z Morzem Północnym, co sprawia, że wszystko, co do niego trafia pozostaje w nim średnio około trzydziestu lat.

Wskaźniki, które były brane pod uwagę przy tworzeniu rankingu to: eutrofizacja, niebezpieczne substancje, bioróżnorodność, transport morski oraz zintegrowane zarządzanie morzem. Suma wszystkich tych wskaźników dała ogólną ocenę poszczególnych państw. Nie dbamy o czystość Bałtyku, bo trafiają do niego fosforany i azotany. Są one spłukiwane przede wszystkim z terenów wiejskich, gdzie stosuje się nawozy sztuczne i prowadzi chów zwierząt domowych na przemysłową skalę, również używając proszki do prania i detergenty, które zawierają fosforany przyczyniamy się do zanieczyszczania morza.

Tylko Szwecja wprowadziła zakaz stosowania fosforanów w proszkach do praniach i środkach do zmywarek. Kolejną substancją jest metal w stanie ciekłym, czyli rtęć. Tylko Dania i Szwecja wprowadziły zakaz używania produktów zawierających rtęć. Kolejnym czynnikiem wpływającym na zaniedbania jest stale rosnące natężenie transportu morskiego. Brakuje ochrony siedlisk gatunków występujących w naszym morzu.

fot. gk

W Polsce nie powstał jeszcze żaden rezerwat morski, nikt nie wprowadził zakazu połowów zagrożonego wyginięciem węgorza europejskiego. – Ranking WWF wskazuje jeszcze jedną słabość państw położonych nad Bałtykiem – podsumowuje Marzec. – Jest nią brak zintegrowanego zarządzania morzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.