mat. prasowe

Holenderski żaglowiec Stad Amsterdam, replika XIX-wiecznego klipra, przypłynie jutro do Gdyni. Przy Nabrzeżu Pomorskim cumować będzie do 20 sierpnia. W piątek zostanie udostępniony zwiedzającym.

Załoga Stad Amsterdam pokaże gościom pokładowe sprzęty i wyjaśni zasady ich funkcjonowania. Dzięki obecności tłumaczy będzie można również porozmawiać z kapitanem. Dla pierwszych 100 osób, które pojawią się na pokładzie żaglowca przygotowane są upominki. Szczegóły na stronie internetowej: www.randstad.pl .

mat. prasowe

Stad Amsterdam to replika XIX-wiecznego klipra, najszybszego typu żaglowców swoich czasów, które przewoziły herbatę, owoce, a także poszukiwaczy złota z Kalifornii czy Australii. Ma typowy dla kliprów smukły i stosunkowo wąski kadłub oraz ostry, wysunięty dziób. Zachwyci każdego miłośnika żeglowania. Ponad głowami pasażerów rozwijają się żagle o łącznej powierzchni 2 200 m2, zaś pod ich stopami rozciąga się 60 m drewnianego pokładu. Łączna długość Stad Amsterdam wynosi 76 m. Żaglowiec osiąga prędkość do 16,5 węzła (ok. 30 km/h).

Kliper powstał dzięki współpracy władz miasta Amsterdam i agencji zatrudnienia Randstad, której założyciel Frits Goldschmeding pragnął połączyć swoją miłość do pięknych statków z filozofią zakładającą wywieranie pozytywnego wpływu na rynek pracy. Budowa, w której uczestniczyło 138 młodych bezrobotnych, trwała trzy lata i zakończyła się w 2000 r. Stad Amsterdam jest statkiem pasażerskim. Uczestniczy również w regatach, a także wykorzystywany jest w celu szkolenia młodych ludzi marzących o fachu marynarza.

Sierpniowa wizyta holenderskiego żaglowca Stad Amsterdam to kolejna (po kwietniowej wizycie norweskiego żaglowca Sørlandet) zapowiedź zlotu najpiękniejszych żaglowców „Culture 2011 Tall Ships Regatta”, który w dniach 2-5 września odbędzie się w Gdyni.

mat. prasowe

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.