fot. K.Kowalski/ UM Gdynia: Skwer Kościuszki

Gdynia znalazła się na 7 miejscu w „Rankingu samorządów 2011” dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii miast na prawach powiatu. Wśród najbardziej innowacyjnych zajęła 2 miejsce.

fot. M. Sorn/UM Gdynia: Skwer Kościuszki w Gdyni

Ranking obejmuje lata 2007-2010, jest więc niejako podsumowaniem piątej kadencji organów gmin. Kapituła, w skład której weszli przedstawiciele instytucji i środowisk od lat współpracujących z samorządami, oceniała jakość gminy – sytuację finansową i zarządzanie. Pod uwagę brano takie czynnik jak m.in. dochody i wydatki na osobę (w zł) czy nakłady na gospodarkę mieszkaniową na osobę (w zł).

Gdynia może poszczycić się jednym z najwyższych wskaźników udziału wydatków na organizacje pozarządowe (3,50%) czy liczbą nowych podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców (18).

W rankingu najbardziej innowacyjnych miast brano pod uwagę m.in. liczbę prywatnych, niezwiązanych z urzędem miasta czy gminy serwisów internetowych poświęconych tematyce lokalnej czy liczbę mieszkańców, którzy skorzystali z elektronicznej skrzynki podawczej, czyli specjalnego miejsca na stronie internetowej danego urzędu, gdzie można złożyć oficjalne pismo czy dokument. Do miejskiej skrzynki podawczej w 2010 r. trafiło prawie 20 tys. dokumentów, co jest najwyższym wynikiem w kraju.

Kapituła rankingu przede wszystkim brała pod uwagę dane z ministerstw Finansów i Rozwoju Regionalnego, a także odpowiedzi samorządów na ankiety rozesłane przez redakcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.