fot. sxc.hu

Tysiące stoczniowców szły każdego ranka do pracy. Te czasy już minęły, mimo to stocznia w Gdyni dalej działa i realizuje prace jej przypisane.

Gdyńska stocznia nie funkcjonuje jak kiedyś, gdy pracowało w niej nawet sześć tysięcy osób. Nie została jednak całkiem spisana na straty. Na dzień dzisiejszy tereny stoczni Gdyni wykorzystują nowi właściciele. Kilkanaście firm pracuje na swój rachunek, ale tez współpracują ze sobą co daje możliwości na uzyskanie większych i bardziej skomplikowanych kontraktów.

Terenami stoczni zarządza Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która poza integracją przedsiębiorstw, realizuje własne inwestycje. – Jedną z nich ma być zaadaptowanie budynku starej kotłowni, która nie pełni swoich funkcji od kilku lat – mówi Jarosław Pawłowski – Budynek ten posiada ciekawe rozwiązania architektoniczne z przeznaczeniem na miejsce wystawiennicze, konferencyjne, ale ma też pełnić główną siedzibę wytwórni filmów animowanych. Wytwórnia funkcjonuje już na terenie stoczni. W swoim dorobku ma Oskara za film „Piotruś i wilk” – tłumaczy Pawłowski. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna chce także stworzyć park technologiczny.

fot. sxc.hu

– Firma Crist realizuje w tej chwili około dwudziestu kontraktów, związane są one z offshore-m, który jest przebojem Europy Północnej – podkreśla dyrektor ds. rozwoju stoczni Crist Andrzej Szwarc – Przemysł offshore, czyli między innymi statki do obsługi platform wiertniczych i pól wiatrowych, budujemy dla Norwegi, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii. Prowadzimy również rozmowy z Francją i Stanami Zjednoczonymi. Oprócz tego wykonujemy prace w tradycyjnym sektorze, czyli statki rybackie, techniczne – dodaje dyrektor.

Inna firma działającą na terenie stoczni wytwarza wielkogabarytowe konstrukcje dla przemysłu wydobycia ropy naftowej i gazu, remontuje statki oraz realizuje kontrakty dla przemysłu wiatrowego. – Zamierzamy wybudować nowa halę fabryczną, w której staną duże maszyny do obróbki wielkogabarytowych elementów – zapowiada prezes spółki Piotr Lejman – hala jest już zaprojektowana, około roku fabryka powinna już działać.

Firmy skupione na terenach stoczni zatrudniają około dwa tysiące osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.