fot. gk: Rybacy chca łowić więcej łososi

Nowo powołany Departament Rybactwa ma zajmować się  systemowymi rozwiązaniami  dotyczącymi rybołówstwa i rybactwa. Jego pierwsza decyzja dotyczy zaprzestania połowów sieciowych na wodach płynących. Rozpoczął tez prace nad wprowadzeniem jednego zezwolenia połowowego na terenie całego kraju.

Celem działań Departamentu Rybactwa jest stworzenie nowego systemu ochrony wód, poprzez monitoring i analizę ekonomiczną gospodarki rybackiej, w tym kontrolowanie zarybień oraz wdrożenie systemu opłat za użytkowanie obwodów rybackich i dzierżawę praw rybackiego użytkowania jezior. Ma także uprościć wszystkie procedury w tym zakresie, w tym skrócenie czasu wydawanych pozwoleń, a także ujednolicenie opłat.

Departament podjął już decyzję o zaprzestaniu połowów sieciowych na wodach płynących, rozpoczął też prace nad wprowadzeniem jednego zezwolenia połowowego na terenie całego kraju, co ułatwi korzystanie z wód publicznych oraz zaproponował jednolitą krajową opłatę wędkarską w wysokości 250 zł rocznie. Wprowadził jedną opłatę „Nasze Łowiska” na krajowych łowiskach administrowanych przez Wody Polskie. Liczba objętych tym rozporządzeniem obwodów będzie się sukcesywnie powiększać. W najbliższym czasie wędkarze zyskają kilkanaście dodatkowych obwodów. Wody Polskie podjęły również negocjacje z innymi użytkownikami rybackimi, aby zwiększyć liczbę obwodów do ponad stu. Wówczas „Nasze Łowiska” staną się zezwoleniem krajowym.

Wody Polskie planują też intensywną akcję zarybieniową w skali ogólnopolskiej. W Ośrodku Zarybieniowym w Świnnej Porębie, który  zajmuje się chowem i hodowlą wielu cennych gatunków ryb, takich jak pstrąg tęczowy i potokowy, jesiotr ostronosy, brzana, świnka, lipień i szczupak, wypuszczono w ubiegłym roku spory jesienny narybek: 17 000 sztuk świnki oraz 3 000 sztuk brzany oraz narybek jesienny pstrąga potokowego –  5 000 sztuk i 345 000 sztuk wylęgu żerującego szczupaka.

Rybactwo, rybołówstwo, wędkarstwo – czym się różną

Rybactwo, czyli gospodarka rybacka, to najszersze ze wszystkich trzech pojęć. Wiąże się z zarządzaniem, w tym monitorowaniem i utrzymaniem zasobów ryb i innych organizmów wodnych, w myśl zasad ekonomii i zgodnie z założeniami ochrony przyrody.

Rybołówstwo to gałąź gospodarki związanej z połowem ryb, a także pozyskiwaniem m.in. skorupiaków mięczaków, roślin wodnych na wodach śródlądowych i morskich w celach spożywczych.

Wędkarstwo – zajęcie rekreacyjne i sport, polegający na łowieniu ryb na wędkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.