19.07.1989 Zaprzysiężenie Wojciecha Jaruzelskiego na urząd Prezydenta RP.

Wkrótce w Łebie otwarta zostanie Aleja Prezydencka. Wśród odcisków dłoni, które zostaną na niej wyeksponowane, kontrowersje budzi ten, który złożył Wojciech Jaruzelski.

Łeba zasłynęła w Polsce oryginalnymi pomysłami na promocję, jak chociażby ustanowienie siebie w 1998r. Księstwem. Tym razem Stowarzyszenie Forum Turystyczno-Gospodarcze postawiło sobie za cel stworzenie w nadmorskim kurorcie Alei Prezydenckiej. Jak postanowili, tak zrobili i zaledwie dni dzielą nas od oficjalnego otwarcia.

Czytaj także: Kolejny odcisk do Alei Prezydenckiej >>

Członkowie stowarzyszenia zdobyli odciski dłoni Ryszarda Kaczorowskiego, Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego oraz obecnie urzędującego Bronisława Komorowskiego. Swoją dłoń do ich kolekcji odcisnął także Wojciech Jaruzelski – pierwszy prezydent III RP.

19.07.1989 Zaprzysiężenie Wojciecha Jaruzelskiego na urząd Prezydenta PRL.

Część mieszkańców miasta nie zgadza się, aby tego rodzaju pamiątka po człowieku odpowiedzialnym za wprowadzenie stanu wojennego znajdowała się w Łebie. Inicjatorzy powstania Alei Prezydenckiej kwitują te komentarze krótko: historii nie da się oszukać – generał był prezydentem.

Wojciech Jaruzelski funkcję Prezydenta sprawował od lipca 1989. Został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe przewagą jednego głosu. Życzliwie odnosił się do reform rządu Mazowieckiego. Tylko raz w ciągu swej kadencji zawetował ustawę (Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o zniesieniu 22 lipca jako Narodowego Święta Odrodzenia Polski). Po niecałym roku w wyniku nacisku społecznego zrezygnował z dalszego sprawowania urzędu. Po wyborach prezydenckich w listopadzie 1990 wycofał się z życia politycznego.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.