fot. archiwum

We wtorek do Gdańska wpłynął legendarny HMS Bounty – unikatowa replika XVIII wiecznego żaglowca. Statek, który należy do Amerykanina,  zacumował do nabrzeża przy ulicy Wartkiej na gdańskiej starówce.

Od środy każdy chętny będzie mógł wejść na pokład tego pięknego statku, który swoją sławę zawdzięcza między innymi buntowi załogi w kwietniu 1789 u wybrzeży archipelagu Tonga. Kapitan wraz z kilkunastoma lojalnymi marynarzami, został zmuszony do opuszczenia statku na siedmiometrowej szalupie, a buntownicy osiedlili się na wyspie Pitcairn wraz z uprowadzonymi z Tahiti kobietami. Zasłużył się również jako gwiazda kina w filmach „Piraci z Karaibów”, „Bunt na Bounty” czy „Wyspa Skarbów”.
Bounty żegluje po Morzu Bałtyckim po raz pierwszy.  Jest zatem okazja, aby poznać  legendę tego niezwykłego statku. Załoga będzie czekała na zwiedzających codziennie od środy do niedzieli od godziny 11.00. Bilety są do nabycia na miejscu, na pokładzie w cenie 25 zł za bilet normalny oraz 15 zł za ulgowy. Członkowie załogi oprowadzą chętnych po zakamarkach tej legendy kina i mórz.

fot. archiwum

Oryginalny HMS Bounty został zbudowany w 1787 roku w Wielkiej Brytanii jako „Bethia”, okręt na którym miano przewozić sadzonki drzewa chlebowego, dla robotników angielskich kolonii, z Tahiti na Jamajkę. Ta historia doczekała się aż pięciu ekranizacji. Jedną z nich jest film z 1963 roku z Marlonem Brando. To na jego potrzeby w 1960 roku, w Nowej Szkocji zbudowano replikę okrętu. Po premierze filmu wytwórnia MGM wykorzystywała go do promocji filmu, łódź opłynęła całą Amerykę wzbudzając podziw i sensację w odwiedzanych portach, by potem na ponad 20 lat zakotwiczyć w na Florydzie. Po dwóch dekadach jednostka, wraz z majątkiem wytwórni trafiła do rąk kolejnego właściciela, który znów wysłał ją w rejs wzdłuż wybrzeży kontynentu aż do Krainy Wielkich Jezior, by potem podarować ją miastu Fall River. W 2001 roku jednostkę odkupił nowojorski biznesmen, który zainwestował w jej renowację 1,5 mln dolarów. Od tego czasu „Bounty” kontynuuje tradycje żeglarskie pływając po całym świecie i goszcząc na swoim pokładzie wakacyjne obozy żeglarskie.

fot. ibedeker.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.