fot. sxc.hu

Brytyjscy naukowcy ostrzegają, że w ciągu najbliższych stu lat Bałtyk będzie przekształcał się w morze słodkowodne. Skutki mogą być katastrofalne dla żyjących w nim gatunków.

Według profesora Chrisa Reida z uniwersytetu Plymouth, uczestnika międzynarodowego programu badawczego, powodem jest globalne ocieplenie, którego efektem są zwiększone opady atmosferyczne w basenach rzecznych odprowadzanych do Bałtyku. Dodatkowo Bałtyk jest basenem stosunkowo zamkniętym – kontakt z Morzem Północnym prowadzi tylko przez cieśniny duńskie.

fot. sxc.hu

Wynikiem badań jest również wykrycie nowego gatunku planktonu w płn. Atlantyku, który występuje tylko w Oceanie Spokojnym. Mikroskopijne organizmy zniknęły z płn. Atlantyku 800 tys. lat temu. Pojawiły się znów, dlatego iż topnienie czapy lodowej otworzyło tzw. Północno-Zachodni Przesmyk umożliwiający przemieszczenie się planktonu.

Przeciętne zasolenie Morza Bałtyckiego wynosi około 7%0 i jest pięciokrotnie mniejsze od średniego zasolenia wszechoceanu (35%o). Ze względu na niskie zasolenie nasze morze jest ubogie biologicznie, a zmiany w nim zachodzące mogą doprowadzić do wyginięcia bytujących w nim organizmów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.