fot. MW

W Trójmieście odbyła się pierwsza od ponad 40 lat parada okrętów Marynarki Wojennej. Widzowie mogli zobaczyć nie tylko fregaty rakietowe, niszczyciele, trałowce oraz okręt podwodny, ale także samoloty oraz śmigłowce.

W niedzielę, paradę z brzegów Zatoki Gdańskiej obserwowały tysiące osób, głównie w Gdyni gdzie okręty płynęły w uformowanym szyku. Wieńczyła ona obchody Dni Morza i święto Marynarki Wojennej. Udział w pokazie wzięły jednostki reprezentujące wszystkie najważniejsze klasy okrętów będące na wyposażeniu Marynarki Wojennej. Można było zobaczyć fregatę rakietową, okręt podwodny, korwetę do zwalczania okrętów podwodnych, okręt transportowo-minowy, okręt rakietowy, niszczyciel min, trałowiec, okręt ratowniczy, rozpoznawczy, hydrograficzny, zbiornikowiec oraz okręt szkolny. Nad okrętami przeleciały w szyku samoloty lotnictwa morskiego typu „Bryza” oraz śmigłowce typu Mi-14 (w wersji zwalczania okrętów podwodnych oraz w wersji ratowniczej).

fot. MW

– Marynarka Wojenna to nie tylko rodzaj sił zbrojnych. To coś więcej – to także znak naszej narodowej tożsamości. To także legenda, która przewija się przez wszystkie trzy Rzeczypospolite, bo przecież w I, II i naszej III Rzeczypospolitej dostęp do morza jest sprawą kluczową. To kwestia naszego bezpieczeństwa i naszych interesów ekonomicznych – powiedział w niedzielę minister obrony narodowej Bohdan Klich.

Nieopodal skweru Kościuszki zwiedzać można było niszczyciel min ORP Mewa, natomiast na brzegu cywilom udostępniono do obejrzenia elementy drobniejszego wyposażenia.

[youtube_sc url=http://www.youtube.com/watch?v=j3AXaIJPYlM]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.