W 90-tą rocznicę ślubu Klary i Antoniego Dampc, w 40 lat po Złotych Godach, potomkowie Klary i Antoniego wraz z rodzinami zjechali do Luzina. W zjeździe 18 czerwca wzięło udział prawie 200 osób.
Przybyli z różnych stron – z Luzina, Gowina, Robakowa, Strzebielina, Bożegopola Wielkiego, Gościcina, Kochanowa, Bolszewa, Domatówka, Wejherowa, Lęborka, Rumi, Pępowa, ale i z dalszych stron Polski (Konina, Warszawy) oraz z zagranicy – Szwecji, Anglii i Niemiec. W Zjeździe udział wzięło ponad 190 osób.
Zjazd Rodziny Dampc rozpoczął się od mszy świętej celebrowanej w luzińskim kościele św. Wawrzyńca w intencji „o błogosławieństwo Boże dla członków rodziny Dampc oraz o życie wieczne dla zmarłych z rodziny Dampc” przez wnuka Klary i Antoniego – księdza Jerzego Dampc. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia członkowie rodziny udali się na cmentarz parafialny, gdzie pomodlili się za zmarłych członków rodziny, w tym za Klarę i Antoniego Dampc.

Aby zjazd mógł się odbyć, niezbędne jest odpowiednie miejsce do tego. Dla naszej rodziny doskonałym miejscem okazała się Sala Bankietowa Jan III Sobieski przy ul. Szkolnej w Luzinie, na której 190 uczestników zjazdu spotkało się przy wspólnym posiłku. Na tej samej Sali możliwe było ponadto zorganizowanie zabawy tanecznej przy muzyce zespołu Max Dance z Lęborka. Zjazd rodziny rozpoczął się od rozdania zebranym uczestnikom identyfikatorów z imionami. Po obiedzie nastąpiło przedstawienie poszczególnych gałęzi rodziny Dampc. Zebrani bawili się, tańczyli, śmiali… W wolnych od tańca chwilach trwały rozmowy członków rodziny, pozwalające przypomnieć sobie dawne dzieje i porozmawiać o teraźniejszości. Dzięki uczestnikom zjazdu – osobom, które chciały spotkać się z rodziną, często poznać dalszą rodzinę, z którą na co dzień nie mają możliwości się spotkać, a czasami i znać, zjazd rodzinny upłynął we wspaniałej atmosferze.
Andrzej i Marianna Dampc, zamieszkali w Tłuczewie i Miłoszewie w parafii Strzepcz, doczekali się 15 dzieci (4 córek i 11 synów) w latach 1829-1851. Najmłodsze dziecko – syn Ignacy Dampc, wraz z ojcem Andrzejem od 1868 roku dzierżawił ziemię w Robakowie. W 1878 r. Ignacy poślubił Annę Langa z Gowina w kościele parafialnym św. Wawrzyńca w Luzinie. Ignacy i Anna doczekali się 13 dzieci (4 córek i 9 synów) w latach 1879-1899. Jedenastym dzieckiem był Antoni Dampc urodzony w Robakowie. Antoni Dampc dnia 20 września 1921r. w kościele św. Wawrzyńca w Luzinie poślubił Klarę Czerwionka z Gowina. W 1971 r. obchodzili uroczyście „Złote Gody”, które były okazją do spotkania się całej rodziny. Na dzień dzisiejszy lista potomków Klary i Antoniego obejmuje 12 dzieci, 62 wnucząt, 122 prawnucząt, 47 praprawnucząt.
Antoni Dampc mawiał, że przy jego stole musi być dużo ludzi, bo wtedy rodzina jest rodziną. Dziadku, Babciu – spotkaliśmy się przy wspólnym stole…
Tekst: Katarzyna Dampc – wnuczka Klary i Antoniego
byłam tam
zabawa była swietna