fot. MIR Gdynia

Uroczystym posiedzeniem Rady Naukowej już jutro swoje 90. urodziny świętować będzie Morski Instytut Rybacki w Gdyni. To także 90 lat morskich badań rybackich w Polsce i okazja do podsumowania niezwykle bogatego dorobku tej instytucji.

Morski Instytut Rybacki obchodzi w tym roku okrągły jubileusz. Właśnie przypada 90. rocznica jego istnienia, gdyż początki Instytutu sięgają roku 1921, kiedy to powstało Morskie Laboratorium Rybackie w Helu zajmujące się badaniami z zakresu hydrologii oraz biologii morza. Kontynuatorem zlikwidowanej w 1931 placówki była utworzona w 1932 roku Stacja Morska, która pod koniec 1938 roku została przeniesiona do nowej siedziby w Gdyni (obecnie budynek Akwarium Gdyńskiego MIR). Po II Wojnie Światowej reaktywowano działalność Stacji Morskiej w Gdyni. W 1947 MRL włączono do Morskiego Instytutu Rybackiego (stowarzyszenia działającego od 1928 roku). Od 1949 roku, MIR już jako placówka resortowa przez wiele lat nadzorowana przez Ministra Żeglugi, prowadzi swoją działalność w Gdyni w dawnej siedzibie MLB na końcu Mola Południowego, a od 1991 roku w nowej siedzibie na ul. Kołłątaja. Od roku 2000 Morski Instytut Rybacki jest jednostką nadzorowaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

fot. MIR Gdynia

Głównym celem Morskiego Instytutu Rybackiego jest rozwój potencjału naukowego i eksperckiego w celu określania wpływu działalności człowieka, a szczególnie rybołówstwa na morskie ekosystemy, a także relacji odwrotnej – oddziaływania czynników naturalnych na rybołówstwo.

Do głównych obszarów badań Instytutu zalicza się dyscypliny umożliwiające ekosystemowe podejście do zarządzania rybołówstwem morskim. Są to przede wszystkim ekologia morza, chemia środowiska morskiego, technologia sprzętu połowowego oraz ekonomika rybacką. Obszar badań obejmuje technologię i mechanizację przetwórstwa rybnego oraz chemię żywności pochodzenia morskiego.

Zasadnicze znaczenie dla prowadzenia badań naukowych przez MIR ma współpraca międzynarodowa, koordynowana przez Międzynarodową Radę Badań Morza. Drugi ważny element działalności badawczej Instytutu stanowi realizacja programu zbioru i opracowania danych rybackich w ramach Data Collection Framework Unii Europejskiej. Jest to niezbędny element do realizacji przez Polskę Wspólnej Polityki Rybackiej UE.

Do najważniejszych osiągnięć MIR w Gdyni należy opracowanie w Zakładzie Zasobów Rybackich i wdrożenie do stosowania selektywnego worka dorszowego o oczku obróconym o 90° zwanego workiem T90. Worek został wprowadzony rozporządzeniem Komisji Europejskiej z grudnia 2005 roku jako standardowe selektywne narzędzie do stosowania w rybołówstwie Morza Bałtyckiego.

fot. MIR Gdynia

Sukcesem MIR w zakresie działalności innowacyjnej i wdrożeń jest zaprojektowana w Zakładzie Technologii i Mechanizacji Przetwórstwa stołowa przecinarka ości w filetach, która została nagrodzona złotym medalem podczas The Belgian and International Trade Fair for Technological Innovation w Brukseli oraz dyplomem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas XVII Giełdy Wynalazków Nagrodzonych na Światowych Wystawach Wynalazczości w 2009 roku, a także medalem brązowym na Targach Wynalazczości Concours Lepine 2010 w Paryżu.

Na podstawie: Morski Instytut Rybacki w Gdyni; www.mir.gdynia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.