fot. ii.org.pl

Gaz łupkowy prawdopodobnie występuje na dwóch trzecich obszaru województwa pomorskiego. W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się konferencja, poruszająca szanse i zagrożenia związane z tym surowcem.

W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, głównie studentów UG, ale także przedstawiciele samorządów oraz organizacji non-profit. Inicjatorami konferencji był Instytut Innowacji oraz działające w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym Forum Dialogu i Współpracy Województwa Pomorskiego „Energia i Samorządność”. Do udziału zaproszono także Talisman Energy, kanadyjską firmę posiadającą koncesje na poszukiwaniu gazu m.in. w północnej Polsce.

fot. ii.org.pl

Celem konferencji było zmierzenie się z obiegowymi opiniami na temat gazu z łupków, a także obalenie stereotypów, które uniemożliwiają merytoryczną dyskusję nad porównaniem różnych źródeł energii. Zaproszeni goście odnieśli się do tematyki spotkania z punktu widzenia swojej specjalizacji.

Pełnomocnik ds. Energetyki Urzędu Marszałkowskiego, dr inż. Tadeusz Żurek mówił o znaczeniu rozwoju gospodarczego regionów, w których wydobywa się gaz w kontekście bezpieczeństwa energetycznego naszego województwa. Zgromadzeni mieli również okazję poznać przesłanki geologiczne do wydobywania gazu na Pomorzu przedstawione przez Pawła Lisa z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Podsumowania zalet i szans oraz problemów i zagrożeń związanych z pozyskiwaniem gazu w Polsce dokonała prof. UG, dr hab. Sylwia Pangsy- Kania.

fot. ii.org.pl

Tomasz Gryżewski z Talisman Energy, przedstawił nowoczesne sposoby wydobywania gazu pozwalające maksymalnie uniknąć ingerencji w środowisko naturalne.  – Dokonywanie odwiertów wiąże się również z korzyściami ekonomicznymi dla danego regionu, bowiem aktywizuje lokalną społeczność, powstają nowe miejsca pracy- podkreślał Gryżewski.

Podobne konferencje odbędą się w najbliższym czasie w Olsztynie oraz Toruniu. Również Warmia, Mazury i Kujawy to tereny, na których być może wydobywany będzie gaz łupkowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.