fot. wwf.pl

Rekordową liczbę fok szarych odnotowano w ostatnich dniach na naszym wybrzeżu. Od pół wieku nie widziano ich tak wiele – informuje WWF Polska i Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

 

fot. wwf.pl

Tylko 23 maja, czyli w dniu wypuszczania ośmiu fok na wolność w Czołpinie, wzdłuż naszego brzegu Bałtyku odnotowano jednoczesną obecność aż 22 fok szarych. Jak się okazuje tendencja ta wciąż się utrzymuje. Kolejne obserwacje odnotowane w ostatnich dniach potwierdzają obecność sporego stada fok szarych w rejonie ujścia Wisły, gdzie obserwowano stado dwudziestu osobników. Korzystają z odosobnionej od ludzi piaszczystej łachy. W poprzednich latach nad zapewnieniem spokoju zwierzętom odpoczywającym w tym miejscu czuwali członkowie Grupy Badawczej Ptaków Wodnych Kuling. To dzięki ich stałej obecności udało się zapobiec zniszczeniu tej ostoi. Od 2010 roku monitoring ujścia Wisły wspiera również Błękitny Patrol WWF, który stale monitoruje całe polskie wybrzeże oraz zdalne kamery Stacji Morskiej IOUG.

– Na polskim wybrzeżu rejestrujemy coraz więcej obserwacji fok szarych – mówi Anna Dębicka, kierownik projektu WWF Polska. – Nie stworzyły one jeszcze stałej, rozrodczej kolonii. Proces ten jest bardzo długotrwały. O ile 100 lat temu szacowano, że w całym Morzu Bałtyckim żyło około 90-100 tysięcy osobników – w tym ok. 1000 fok na odcinku wzdłuż m.in. wybrzeża, który dziś znajduje się w granicach Polski – to 30 lat temu było ich w całym morzu zaledwie ok. 4 tysięcy. Dzięki podjętym działaniom państw sygnatariuszy Konwencji Helsińskiej i specjalnym zaleceniom ochronnym ich liczba wzrosła do 24 tysięcy. Jednak w ostatnich latach obserwowany trend wzrostu został w północnej części Bałtyku spowolniony za to na jego południu, w Polsce, Niemczech i na duńskim Bornholmie po wielu latach zaczęto obserwować pierwsze niewielkie stada tych ssaków.

W tym roku po raz kolejny WWF Polska wspierał wypuszczanie fok. W ten sposób do Bałtyku trafiło osiem osobników. Ich wędrówki przez najbliższe pół roku możemy śledzić na specjalnej mapie dostępnej pod adresem www.wwf.pl/mapassaki. Do dziś wzdłuż polskich wybrzeży poruszają się trzy z ośmiu wypuszczonych fok – Knop, Kil i Klif, urodzone w Stacji Morskiej IOUG. Pozostałe powędrowały w kierunku Szwecji. Nieznany jest jeszcze los dwóch fok, które zostały przywiezione z warszawskiego ZOO. Do tej pory nie udało się odebrać sygnału z ich nadajników.

fot. wwf.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.