Jezioro Potęgowskie / fot. ulicafotograficzna.pl

Piękna pogoda i coraz dłuższe dni skłaniają do aktywności. Zamiast kolejnej porcji telewizyjnych seriali czy obowiązkowego sprzątania, Gazeta Kaszubska poleca wypad nad piękne kaszubskie jeziora.

Dzisiaj w szczególny sposób zapraszamy w okolice Kamienicy Królewskiej, gdzie w miejscowości Kamieniecki Młyn można wejść na czerwony szlak kaszubski. Cały szlak ma ponad 130 km długości i wiedzie przez znaczną część naszego regionu, jednak okolica, którą dzisiaj polecamy jest wyjątkowo malownicza.

Jezioro Potęgowskie / fot. ulicafotograficzna.pl

Ruszamy z parkingu pod Zamkową Górą. Dla tych, którym nie straszne górskie wspinaczki, polecamy wejście na wzniesienie. Ma ono zaledwie 229 m.n.p.m., ale podejście jest bardzo strome. Widok, który możemy podziwiać ze znajdującego się na szczycie tarasu jest jednak warty tego wysiłku – jeziora Kamienieckie, Junno, Białe, Czarne i Potęgowskie.

Po krótkim odpoczynku i zejściu z góry, udajemy się do polnej drogi i tam trafiamy na czerwony szlak, którym będziemy podążać w prawo. Droga pomiędzy brzozami wiedzie najpierw przez tradycyjne kaszubskie pola. Następnie wchodzimy do lasu by po lewej stronie podziwiać najpiękniejsze widoki na jezioro Potęgowskie. Przy  odrobinie szczęścia uda nam się spotkać wiewiórkę albo lekko spłoszoną sarnę – mieszkańców tego terenu. Po ok. 45 min marszu dochodzimy do najbardziej urokliwego odcinka biegnącego przez  trzy rezerwaty przyrody „Szczelina Lechicka”, „Żurawie błota” i tajemniczy „Lubygość”.

fot. ave.net.pl

Trasa odpowiednia jest tak dla turystów pieszych jak i dla amatorów rowerów, a widoki zachwycą niejednego turystę bez względu na to czy przyjechał z drugiego końca Polski, czy z sąsiedniego powiatu. Szlak nie jest zatłoczony, więc polecamy go wszystkim tym, którzy w pierwszy majowy weekend chcą odpocząć od zgiełku miasta.

2 KOMENTARZE

  1. W tytule proponuję napisać: „pieszo” lub „na piechotę”, wyrażenie przyimkowe „na pieszo” nie jest poprawne.

  2. Cudowne zakątki skrywają moje rodzinne strony. Wspaniale, że opisujecie te nie zawsze powszechnie znane miejsca. Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.