Bajkowe iluminacje, smakołyki, oryginalne prezenty i świąteczna atmosfera. Na Targu Węglowym w Gdańsku i na Placu Grunwaldzkim w Gdyni ruszyły tradycyjne świąteczne jarmarki.

Do 24 grudnia w historycznym centrum Gdańska poczuć będzie można wyjątkowy, świąteczny klimat! Targ Węglowy i sąsiednie ulice rozbłysły milionami światełek, a zapach pierników i grzańca czuć na całej starówce. Oferta Jarmarku oparta jest na regionalnych artykułach i smakołykach powstających na bazie rodzinnych receptur. Zobaczymy piękne iluminacje, nowe figury świetlne, poznamy tematyczne zakątki, a świąteczne kramy spotkamy na Targu Węglowym, a także spacerując na sąsiadujących z targiem uliczkach Tkackiej i Bogusławskiego oraz w tunelu Targ Węglowy – Forum Gdańsk.

Dzieci powinny odwiedzić Mikołajowy Zakątek – miejsce, gdzie można spotkać prawdziwego św. Mikołaja! To tu znajduje się Choinka Młodych Gdańszczan, ustrojona przez najmłodszych mieszkańców własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Nowością jest wenecka karuzela, która powstała specjalnie z myślą o tegorocznej edycji Jarmarku Bożonarodzeniowego we włoskiej manufakturze. Na scenie także nowość – świetlisty tron św. Mikołaja. Kolejna nowa atrakcja, którą trzeba zobaczyć to Gadająca Skrzynka Katarzynka. Na łasuchów czekają domki ze smakołykami, gorącą czekoladą, piernikami czy owocami w czekoladzie. W strefie  food court można skosztować potraw aż z 12 kuchni świata! Są m.in. wileńskie cepeliny, hiszpańskie churrosy, a także pierogi, placki ziemniaczane czy kaszubskie zupy na gęsinie. Tu kupcy z bliskich i dalekich stron oferują artykuły spożywcze przydatne podczas przygotowywania świątecznych potraw! 

Łosiowy Zakątek – a w nim domek z Łosiem Luckiem, który ponownie zawitał na Targ Węglowy! Zakątek wprowadza również do nowej uliczki jarmarku – ulicy Bogusławskiego, gdzie też można zrobić świąteczne zakupy – nieoczywiste, ręcznie i z sercem robione przez jarmarkowych artystów i rzemieślników.

Zgodnie z wieloletnią tradycją na Jarmarku stanęła brama adwentowa z kalendarzem i słodyczami. Punktem obowiązkowym dla każdego gościa targu jest Fabryka Prezentów Świętego Mikołaja, czyli centrum upominków, gdzie kupimy oficjalne upominki Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz pamiątkowe upominki z Gdańska takie, jak: tradycyjny kubek do grzańca, skarpety, karty. Na pamiątkach przewija się charakterystyczny Jarmarkowi motyw dziadka do orzechów. W Fabryce Prezentów Świętego Mikołaja można również nadać zakupiony na Jarmarku podarunek do bliskiej osoby dzięki darmowej przesyłce do paczkomatów InPost!

Jarmark to również  akcje charytatywne i działania wspierające szlachetne inicjatywy. Można wykupić bilet-cegiełkę o wartości 10 zł, która umożliwia grupie maks. 5 osób wykonanie wyjątkowych zdjęć w igloo z tropikalną wyspą w Zakątku Łosia i śnieżnej kuli napędzanej rowerem. Pieniądze zbierane do puszek w całości trafią do Fundacji Hospicyjnej. Podopiecznych Hospicjum wesprzemy także kupując oficjalne gadżety Jarmarku.

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy to już dobrze znana marka, lubiane przez wszystkich wydarzenie – zajął trzecie miejsce w konkursie „European Best Christmas Market 2020”.  Na podium, prócz Jarmarku gdańskiego, znalazły się Budapeszt (1. miejsce) i Wiedeń (2. miejsce). 

Jarmark jest czynny od niedzieli do czwartku w godz. 12:00 – 20:00, a od piątku do soboty w godz. 12:00 – 21:00.

Gdynia też rozpoczęła grudzień z przytupem. Plac Grunwaldzki zmienił swoje oblicze i wprowadził gdynian w bożonarodzeniową atmosferę. Efektowne iluminacje, świąteczne dekoracje,  atrakcje dla dzieci, m.in. karuzela wiedeńska i św. Mikołaj zachęcają do odwiedzin.  

Na placu Grunwaldzkim można odwiedzić stoiska z rękodziełem, posmakować świątecznych potraw z innych krajów, a także obejrzeć występy lokalnych artystów i – co zapewne jest niezwykle ważne dla najmłodszych mieszkańców – spotkać Świętego Mikołaja. Wielu z nas przez cały rok czeka na niezwykły czas Bożego Narodzenia – chcemy, żeby jarmark przedłużył ten okres i rozciągnął go niemal na cały grudzień– mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Na odwiedzających czeka ponad 30 stoisk z bogatą ofertą świątecznych dekoracji i pomysłów na prezenty dla bliskich. W szerokiej ofercie rękodzielniczej znajdą się m.in.: makramy, ręcznie robiona biżuteria, stroiki, ceramika czy gotowe zestawy upominkowe.
 
Nie brakuje specjałów kulinarnych z różnych regionów Polski i świata. Są pierogi, regionalne wędliny, góralskie sery, chleb, bigos, litewskie specjały, węgierskie ciasto drożdżowe, greckie chałwy, miody, słodycze czy torty i domowej roboty wypieki. Na zmarzniętych czekają rozgrzewające napoje: gorąca czekolada, herbata świąteczna oraz grzaniec. Wśród wystawców gastronomicznych są lokale znane ze Szlaku Kulinarnego Gdyni, np. Kofeina czy Muszla.

Tegoroczny Gdyński Jarmark Świąteczny potrwa aż do 30 grudnia. Będzie działać siedem dni w tygodniu: od poniedziałku do czwartku w godz. 13:00-20:00, w piątki w godz. 13:00-21:00, w soboty w godz. 11:00-21:00, w niedziele w godz. 11:00-20:00. 24 oraz 25 grudnia jarmark będzie nieczynny. Natomiast 26 grudnia gdynianie mogą go odwiedzić w godz. 12:00-21:00.
  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.